Edip Ali Bakı

Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
-
Eğitim
İstanbul Mercan Lisesi
Diğer İsimler
Edip Ali İbnülmümtaz

Şair ve yazar (D. 1896, Nevşehir - Ö. ?, Afyon). Edip Ali İbnülmümtaz imzasını da kullandı. İlk ve ortaokulu Nevşehir’de, Konya’da başladığı lise öğrenimini İstanbul Mercan Lisesinde tamamladı. Kendi çabasıyla Fransızca ve Almancayı öğrendi. Askerliğini Birinci Dünya Savaşı’nda tercüman olarak Bükreş’te yaptı. Askerliğinin ardından Fransızca öğretmeni olarak Niğde, Konya, Eskişehir ve Afyon liselerinde görev yaptı.

Çeyrek yüzyıla yakın bir süre öğretmenlik yaptığı Afyon’un tarihi, kültür ve folkloru hakkında yaptığı araştırmalar, özellikle Afyon’da Meçhul Halk Tarihinden Yapraklar adlı eseriyle tanınmıştır. 1930’lı yıllarda uzun süre yönetiminde çıkan Taşpınar dergisinde çok sayıda makalesi yayımlandı. Ayrıca karakalem ressamlığı vardır. Mevlevi idi. Bu ilgisini evinin her yanına astığı Mevlâna ve semâ ile ilgili resimlerle belli ediyordu. Aşağıdaki şiiri çok ünlüdür:

 

Adı: Mehmetçik

Soyadı: Yenen Er

Baba Adı: Türk

Ana Adı: Türkiye

Memleketi: Türkiye

Sanatı: Askerlik

Doğumu: Tarihten Önce

Ölümü: Yoktur.”

ESERLERİ:

ŞİİR: Beş Kızlar (1924).

ARAŞTIRMA-İNCELEME: XVII-XIX’uncu Yüzyıl Afyon Şairlerinden Mehmet Fevzi (1945), Namık Kemal Afyon’da (1949), XV. Yüzyıl Konya-Karaman Şairlerinden Aynî: Hayatı, Şiirleri ve Karaman Dolayları Son Devrine Ait Toplu Bilgiler (1949), Şeriye Sicillerine Göre Afyonkarahisar’da XVII, XVIII’inci Asırlarda Meçhul Halk Tarihinden Yapraklar (1951), Onbeşinci Asır Ahlak  ve Tasavvuf Şairi Mısırlıoğlu Abdürrahim Mısri  (Afyonlu şair ve bilgin, 1951 - 1954), Harabî - Cıloğlu Deli Bekir (Afyonlu halk şairi), Afyon’daki Sinan Paşa, Afyon’da Bir Şair Ailesi (1942), Göçmenler (Afyon’a yurt dışından gelenler), Küçük Fıkralar, Vecizeler, Afyonlu Hekim Karacaahmet Sultan.

HAKKINDA: İrfan Ünver Nasrattınoğlu / Afyonkarahisarlı Şairler, Yazarlar, Hattatlar (1971), TDE Ansiklopedisi (c. I, 1976), TBE Ansiklopedisi (c. I, 2001).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör