Serkan Taranoğlu

Danışman, İktisatçı, Bürokrat

Doğum
-
Eğitim
Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü
Diğer İsimler
Cumhurbaşkanlığı Danışmanı. Eski Orman ve Spor Bakanı Ersin Taranoğlu’nun kardeşi. İş kadını Nadire İçkale’nin damadı.

İktisatçı, Bürokrat, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı. 1972 doğumlu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunudur. Eski Orman ve Spor Bakanı Ersin Taranoğlu’nun kardeşidir. Serkan Taranoğlu, 2014 yılında İşkadını Nadire İçkale'nin (*) yeğeni Yonca Eke ile evlenmiş, eski Bakan Ersin Taranoğlu'nun yüzükleri taktığı nişan töreni magazin basınında haber olmuştu.

1997 yılında Başbakanlık' ta başlayan Taranoğlu, Osmanlı Arşivleri Genel Müdürlüğünde bir süre çalıştıktan sonra Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Türkiye Taekwondo Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Gübre Sanayi A.Ş. Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu

2004 yılına kadar Başbakanlık bünyesinde görev yapan Taranoğlu, daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığında çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Kamu görevinden bir süreliğine ayrılan Taranoğlu, bu süre zarfında önce Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Danışmanlığı yapmış, daha sonra da TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun danışmanlığı (2011-2015) görevinde bulundu.

Bu görevi ifa ederken Türkiye Kürek Federasyonu Asbaşkanlığı görevini de üstlenen Taranoğlu, 24 Ağustos 2015 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede 3 'lü Kararname ile Ekonomi Bakan Müşavirliği kadrosuna atanarak tekrar kamu hizmetine dönmüştür.

Eski Orman ve Spor Bakanı Ersin Taranoğlu'nun kardeşi Serkan Taranoğlu, 2012 yılında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye danışman oldu.  Taranoğlu, bu atamayla iş dünyasından Ekonomi Bakanlığı'na transfer etti.

Ekonomi Bakanlığında bir süre görev yapan Taranoğlu, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığında görevlendirilmiştir. Yaklaşık 1,5 yıllık görevi sonrasında, 8 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak görevlendirilmiştir.

Sosyal medya hesaplarını da aktif olarak kullanan, İnternet portallarında köşe yazarlığı yapmakta olan Serkan Taranoğlu'nun Twitter'da 24 bin takipçisi bulunmaktadır. İnstagram'da ise 5 bin takipçisi mevcuttur.

Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, Ağustos 2022’de Sedat Peker’in çeşitli iddia ve suçlamalarda bulunduğu isimler arasında yer almış; Gazeteci Erk Acarer, 28 Ağustos 2022 tarihinde Taranoğlu’nun sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa ettiğini öne sürmüştür.

(*) Nadire İçkale, lüks konut ve villa inşaatlarının yanı sıra otel, hastane ve üniversite, kültür sarayları, sosyal konut ve özel hizmet binaları, altyapı inşaat işleri yapan İçkale Grubu'nun kurucusu, 1992 yılında trafik kazası sonucu hayatını kaybeden iş insanı Mehmet İçkale'nin eşidir.

 

HAKKINDA: Bakan kardeşi Bakan’a danışman oldu - Eski Orman ve Spor Bakanı Ersin Taranoğlu’nun kardeşi Serkan Taranoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye danışman oldu - Nadire İçkale'nin yeğeniyle evli (sozcu.com.tr, 25 Ağustos 2015), Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu kimdir, hangi görevlerde bulundu? (cumuhuriyet.com.tr, 27.08.2022), Sedat Peker'den yeni Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu paylaşımı (cumhuriyet.com.tr 28.08.2022), Serkan Taranoğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? (haberler.com, 28.08.2022), Serkan Taranoğlu Kimdir Nerelidir? (tgrthaber.com.tr , 28.08.2022), Serkan Taranoğlu kimdir nerelidir? (m.yeniakit.com.tr, 28.08.2022), Serkan Taranoğlu – Cumhurbaşkanı Danışmanı (serkantaranoglu.com.tr, 28.08.2022), Serkan Taranoğlu kimdir? (t24.com.tr, 28.08.2022), Erk Acarer: Serkan Taranoğlu istifa etti(.gazeteduvar.com.tr, 28.08.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör