Ahmet Ertegün

Müzik Yapımcısı, Müzisyen

Doğum
31 Temmuz, 1923
Ölüm
14 Aralık, 2006
Burç

Müzisyen, müzik yapımcısı (D. 31 Temmuz 1923, İstanbul - Ö. 14 Aralık 2006, New York / ABD).İstanbul’da doğdu. Eski Büyükelçi Mehmet  Münir Ertegün’ün oğludur, Babasının görevi nedeniyle Paris, Londra ve Washington’da eğitim gördü. Ahmet Ertegün, kariyerinin şekilleneceği Amerika Birleşik Devletleri’ne 1935 yılında gitmiş. Babasının Washington’a Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atanmasının ardından Ahmet Ertegün, abisi Nasuhi Ertegün ile birlikte bu yıllarda farklı tarzlarda müzikler dinleyip müzik kültürünü geliştirmiş.

Hayat çoğu zaman güzelliklerle dolu olsa da bazı zamanlarda, yaşamak istemediğimiz durumları deneyimlememize de neden olabiliyor. İşte, Ahmet Ertegün de bu durumu 1945 yılında babasının vefatıyla yaşamış. Bu vefatın ardından ailesi Türkiye’ye dönmüş ama o ve abisi yine de hayatın devam ettiğini düşünüp Amerika’da kalmış; hayallerini süsleyen müzik dünyasına dâhil olmayı tercih etmişler.

1947 yılı ise bu hayal için somut adım atılan bir yıl… Aile dostları olan bir diş hekiminden alınan 10 bin dolar, ileriki yıllarda pek çok efsanevi müzisyenin doğuşuna ya da daha çok büyümesine vesile olacak Atlantic Records’un kurulmasını sağlamış.

Grammy Ödülü kazanmış olan Ahmet Ertegün’ün kariyerinin ne kadar başarılı olduğunu anlamak için aslında ödüle bile gerek yok; yapımcılığını yaptığı ve ün kazanmalarında büyük katkı sağladığı isimleri sıralamak bile yeter… Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Stevie Wonder, Rolling Stones, Led Zeppelin, Miles Davis gibi isimlerin yanı sıra, “blues müziğin dehası” Ray Charles da Ahmet Ertegün’ün deneyimleri ile yeteneğini birleştirmiş. Ray Charles’ın hitlerinden biri olan Mess Around ise bir Ahmet Ertegün şarkısı!

29 Ekim 2006’da New York’ta verilen Rolling Stones konserinde, düşüp kafasını çarpması sonucunda yoğun bakıma alınan ve 14 Aralık 2006’da ise hayatını kaybeden Ahmet Ertegün, Üsküdar’da bulunan Özbekler Tekkesinin yanındaki aile mezarlığında toprağa verilmiştir.

HAKKINDA: Türkiye Yazarlar Birliği - 2007 Kültür Sanat Yıllığı (2007), Dünya Müziğine Yön Veren İki İsim: Ahmet Ertegün ve Arif Mardin (mapfre.com.tr, 16 Aralık 2019).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör