Kübra Güran Yiğitbaşı

Bakan Yardımcısı, Araştırmacı Yazar, Kamu Yöneticisi, Vali, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü
Diğer İsimler
İlk Başörtülü Kadın Vali

İlk Başörtülü Kadın Vali, Akademisyen, Doç. Dr., Yazar, Bürokrat, Kamu Yöneticisi, Afyonkarahisar Valisi, Aile ve Sosyal Hizmetler eski Bakan Yardımcısı.

Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı,1979, Ankara doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde bitirdikten sonra, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi” üzerine çalışma yaptı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde, “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” adlı teziyle doktorasını tamamladı.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde Araştırma Görevlisi, Dr. Öğretim Üyesi ve Doçent olarak görev yapmıştır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, İletişim Etiği, Medya ve Çocuk gibi dersler vermiştir. Üniversite bünyesinde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı,  Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü gibi idari görevlerde bulunmuştur.

15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı mücadelede kadınların rolünü konu alan “Kalplerin Direnişi” adlı belgeseli Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilmiş, TRT belgeselde yayınlanmıştır. Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım adlı kitabın yazarıdır.

2019 yılında Basın İlan Kurumu Genel Kurul temsilcisi olarak atanan Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, 5 Ağustos 2021 günü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı oldu.  12 Mayıs 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Atama Kararnamesi ile Afyonkarahisar Valisi olarak görevine başladı. Evli ve 3 çocuk annesidir.

KAYNAK: Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı (aile.gov.tr, 12.03.2022), Afyonkarahisar Valisi olarak atanan Kübra Güran Yiğitbaşı, Türkiye'nin ilk başörtülü valisi oldu (t24.com.tr, 12 Mayıs 2022), Afyon Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı kimdir (milliyet.com.tr, sabah.com.tr, 13 Mayıs 2022), Kübra Güran Yiğitbaşı | TÜRGEV (turgev.org, 13 Mayıs 2022).

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör