Ece Temelkuran

Gazeteci, Yazar, Şair

Doğum
22 Temmuz, 1973
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Şair, gazeteci-yazar. 22 Temmuz 1973, İzmir doğumlu. Bornova Anadolu Lisesi (1991) ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1995) mezunu. Üniversite öğrenciliği yıllarında gazeteciliğe başladı (1993). Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı, röportajlar yaptı. Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. Ardından avukatlık ruhsatı aldı; ancak avukatlık yerine gazetecilik mesleğine devam etmeyi tercih etti.

Yazıları Cumhuriyet, Milliyet, Habertürk, Artı Haber, Aktüel, Yeni Yüzyıl, Patika, Birikim, NTV Mag gibi gazete ve dergilerin yanı sıra yurt dışında da çeşitli dergilerde yayımlandı. CNN Türk’te serbest muhabirlik yaptı.

Dünya Sosyal Forum sürecini izlemek için 2003’te Brezilya’ya, 2004’te Hindistan’a gitti. Venezüella’daki sosyalist devrimini ve Arjantin’de ekonomik krizden sonra oluşan halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları Buenos Aires’te Son Tango başlığı altında Milliyet’te yazı dizisi olarak yayımlandı.

 1996’da Almanya’da yılın gazetecisi seçilen Temelkuran, eserlerinde yaşadığı çağı, kent ve toplum hayatını, aydınlanmayı ve bilimselliği cesurca sorgulayışıyla dikkat çekti. Bu doğrultudaki yazılarıyla, Yılın Araştırma Yazısı Ödülü, Beyaz Yorum Ödülü, Barış Kalemi Ödülü, Düşünce ve Demokrasi Ödülü, Barış Dostluk Demokrasi Ödülü,  Ayşenur Zarakolu Düşünceye Özgürlük Ödülü gibi çok sayıda ödüle layık görüldü. Ağrı’nın Derinliği (Deep Mountain, Across the Turkish-Armenian Divide) ve Kıyı Kitabı (Book of the Edge) isimli kitapları İngilizce’ye çevrildi.

“Ece Temelkuran, insanın mahkûm olduğu yalnızlığı irdelerken aynı zamanda var olan dünyayı kendi için daha yaşanır kılmaya ve onu değiştirmeye çalışan insanın kendi içindeki değişimini de sorguluyor. Anlatılan bir yolculuğun hikâyesi; insanın kendi içine, kendine yaptığı bir yolcuğun...” (Feza Kürkçüoğlu)

“Temelkuran, İç Kitabı’nda felsefe ile edebiyatı kutsal sözler ağırlığında birleştirmiş görünüyor. Yine de bir öykünün varlığı görmezden gelinemeyecek kadar yalın: Öykü, son indirgemede ‘Aşk’ üzerinedir. Sevgililerin anıları ya da varlıkları, ‘iletişimin yok uçurumuna ittiği’ İç ile yazar (‘birey’ ya da ‘ben’) arasındaki söyleşinin temelini oluşturur. Anılar ya da deneyimler, öykülemeler olarak değil, kutsal sözlere bürünmüş ‘hayat dersleri’ olarak belirirler.” (Mustafa Bayram Mısır)

ESERLERİ:

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır (1996), Oğlum Kızım Devletim: Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri (1997), İç Kitabı (2000), Kıyı Kitabı (2002), Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar (2. bas. 2004), İçeriden Kıyıdan Konuşmalar (2. bas. 2004), Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita (2006), Ne Anlatayım Ben Sana (2006), Ağrı’nın Derinliği (2008), Muz Sesleri (2010), İkinci Yarısı (2011).

HAKKINDA: TBE Ansiklopedisi (2001), Mustafa Bayram Mısır / İç’iniz İsyan Ederse Etiniz Acır (Virgül, Şubat 2002), Varlık Dergisi (Ekim 2002), Nena Çalidis / Ece Temelkuran ile ‘Kıyı Kitabı’ Üzerine - ‘İnsanlar İç Dünyalarına Bakmayı Öğrenmeliler’ (söyleşi, Cumhuriyet Kitap, 5.12.2002 ve 26.12.2002), Feza Kürkçüoğlu / Hep Bir Daha Tutuşacak Kadar Yanmalı Kişi (Virgül, Ocak 2003), Erdoğan Aydın / Ağır Bir Hikâye (Cumhuriyet Kitap, 24.8.2006).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör