İlham Erdoğan

Dublaj Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Oyuncu, Eğitimci

Doğum
Eğitim
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı

Eğitmen. oyuncu, dublaj ve seslendirme sanatçısı.  1976, İstanbul doğumlu. Saint Benoit Fransız Lisesini bitirdikten sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalından mezun oldu ve aynı yerde Yüksek Lisans eğitimi aldı. Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda oyuncu ve Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu’nda Tiyatro Koordinatörü olarak görev aldı.

Kurumların haricinde özel tiyatrolarda da rol aldı. Kurucuları arasında olduğu İstanbul Gölge Oyuncuları bünyesinde 2001-2008 yılları arasında, hem yurtdışında hem yurtiçinde birçok oyun sergilediler. Tiyatro Kutu ve Tiyatro Dialog bünyesinde sergilenen oyunlarda rol alan İlham Erdoğan 2000 yılından beri seslendirme sanatçılığı ve seslendirme yönetmenliği yapıyor.

Truva, Acemi Prenses, Ocean Eleven, American Pie, Sixth Sense gibi filmlerden, Eti Crax, Transformers, Şimşek McQueen reklamlarından da anımsayacağımız bir ses olan İlham Erdoğan’ı, özellikle yetişkin TV izleyecileri İngiliz marjinal Şef Jamie Oliver’dan, çocuklar ise; Kung Fu Panda Po’dan biliyorlar. Tiyatro severler ise, İlham Erdoğan’ı 2017-2018 tiyatro sezonunda Aleksandar Popovski’nin yönettiği Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununda izlediler.

İlham Erdoğan, eğitimci, oyuncu, dublaj ve seslendirme sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

 

Bir Yaz Gecesi Rüyası / Oyuncu - 2017         

Kim Bu Adam? / Oyuncu - 2010

 

KAYNAK: Eğitmenler - İlham Erdoğan (diemakademi.com, 16.03.2022), İlham Erdoğan (tiyatrolar.com.tr, 16.03.2022), İşte O Ses / İlham Erdoğan / Seslendirme Sanatçısı (youtube.com, 16.03.2022).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör