Aşık Sıdki

İmam-Hatip, Din Adamı, Halk Ozanı

Doğum
01 Temmuz, 1900
Ölüm
01 Mart, 1965
Eğitim
Medrese
Burç
Diğer İsimler
Hacı Gök. Âşık Sııdkî.

Halk şairi, din adamı, imam (D. 1 Temmuz 1900, Tiftik köyü / Sorgun / Yozgat – Ö. 1 Mart 1965, Tiftik köyü / Sorgun / Yozgat). Asıl adı Hacı Gök’tür. Genelde “Sıdki” mahlasını kullanmıştır. "Sıdki" mahlasından başka "Sefil Sıdkı", "Hacı Sıdkı", "Miskin, Abdal Sıdkı" mahlaslarını kullandığı şiirlerine de rastlanır.

Yozgat Sorgun Tiftik köyünde doğdu. El yazması divanında H. 1316. M. 1898- 99 olarak yer alan doğum tarihi, nüfus kayıtlarında 1 Temmuz 1900 olarak yazılıdır. Tatar İdris Hafız'dan aldığı derslerle temel dinî bilgileri öğrenir ve hafız olur. Yozgat ve Konya'da medrese tahsili görür; Arapça ve Farsça öğrenir.

Konya ve Sorgun'a bağlı çeşitli köylerde imamlık yapar. Şiir söylemeye çok küçük yaşlarda, çobanlık yaparken başlar.

Usta âşıkların ve mutasavvıf şairlerin şiirlerine nazireler söyleyerek sanatını geliştirir ve zamanla kendi şiirlerini söylemeye başlar. Üç kez rüya gördüğü ve badeli olduğu söylenir.

Kendisi sarışın olduğu için- Sarı Hoca, Sarıca Hoca, Sarı Molla ve Sarıca Molla lâkaplarıyla tanınmıştır. Mahsenli Şeyh Ali Baba tarafından kendisine “Sıdkı” mahlası verilmesi üzerine, zamanla Sıdkı Baba olarak tanınmaya başlar. 24 Şubat 1961'de vefat eder. Nüfus kayıtlarına göre ise vefat tarihi 1 Mart 1965’tir. Mezarı Tiftik köyündedir.

Şiirlerinden bir kısmı Dinî ve Ahlâkî Öğütler adı verilen küçük bir kitapçıkta toplanarak yayımlanmıştır. Sıdkı Baba'nın el yazması Dîvânı, Hüseyin Cahit Gök’ün Lâtin harfli cep defteri ve 1952'de yayımlanan Dînî ve Ahlâkî Öğütler adlı kitapçıktır.

Doğmaca şiirler söylediği ve Sümmanî, (Sorgunlu) Dindarî gibi âşıklarla atıştıkları söylenir.

Şiirleri genellikle din ve tasavvuf konuludur. Bunlar daha çok Allah, melekler, kitaplar, peygamberler, iman, ibadet, dünyanın geçiciliği ve ölüm, cennet ve cehennem, din ve tarikat büyükleri ile ilgilidir.

 

KAYNAKÇA: Durali Doğan / Yozgat Şair ve Yazarları (1988), Abdülkerim Abdülkadiroğlu - Ferudun Hakan Özkan /Yozgat Meşhurları - 1900 Doğumlulara Kadar (1994), Bayram Durbilmez / “Halk Şairi Sıdkı Baba” (Millî Folklor. 1995, 28: 75-80), Durali Doğan / Yozgatlı Âşık Sıtkı Baba (1996), Ahmet Yozgat (Facebook paylaşımı, 22.12.2021).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör