Selçuk Bayraktar

Sanayici, İş Adamı

Doğum
07 Ekim, 1979
Eğitim
İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Sümeyye Erdoğan’ın eşi.

Sanayici, İş Adamı, Özdemir Bayraktar’ın oğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı,  Sümeyye Erdoğan’ın eşi.

Selçuk Bayraktar, 7 Ekim 1979 tarihinde İstanbul-Sarıyer’de doğdu. Sarıyer İlköğretim İlkokulunu bitirdikten sonra, 1997 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1997-2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın (UPenn) GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Elektrik Mühendisiği Bölümünde Upenn’de sürdürdü. Araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirdi.

Selçuk Bayraktar, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi almıştır. MIT’deki eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürüttü. 2006’da MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden ikinci yüksek lisans diplomasını aldı.

Danışman hocasının Georgia Institute of Technology’ye (Georgia Tech) transfer olmasıyla doktora çalışmalarına Georgia Tech’de devam etti. 2003 yılında Baykar bünyesinde başlayan milli ve özgün insansız hava aracı teknolojileri geliştirme faaliyetlerine destek olmak maksadıyla doktora çalışmalarını yarım bırakarak 2007 yılında Türkiye’ye dönüş yaptı.

2007 yılından bu yana Baykar bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini yürütmektedir. Baykar bünyesinde Milli ve Özgün olarak geliştirilen İnsansız Hava Aracı Sistemleri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme vb. konularda çalışmaktadır.

Ayrıca kurucusu olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nda (T3), yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanların teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katılmalarını sağlamak; stratejik önemi, yüksek katma değeri ya da küresel rekabet koşulları gereğince milli ve özgün olarak üretilmesi öncelikli olan ürün, sistem ve bileşenlerin üretilmesine dönük girişim, araştırma-geliştirme, proje ve faaliyetleri yapmak ve desteklemek; yetenekli gençleri tespit etmek ve eğitmek; teknoloji alanında girişimcilik kültürünün gelişmesine ve bütün bu alanlarda yapılacak bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla Mütevelli Heyeti Başkanı olarak çalışmalara liderlik etmektedir.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile evli olan Selçuk Bayraktar, bir çocuk babasıdır.

 

Başarıları:

 

Milli Havacılık rekorlarına imza atan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin güdüm ve kontrol sistemi tasarımı,

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk Milli İHA olma ünvanına sahip Bayraktar Mini İHA’nın tasarımı,

Bayraktar TB2 İHA Sistemi ile Milli Füze atışının başarıyla tamamlama (Türk Patent Enstitüsü Tescil No: 2015 03023),

Türkiye’nin ilk döner kanat İHA Sistemi Malazgirt İHA’nın tasarımı.

Türkiye’nin ilk milli uçan arabası 'Cezeri'

 

***

 

Türkiye’nin ilk milli S/İHA Sistemi Bayraktar TB2’nin mimarı olan Selçuk Bayraktar, en son Türkiye'nin ilk milli uçan arabası olan Cezeri ile gündeme geldi. Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında yaptığı çalışmalar ile savunma sanayimize çok büyük katkıları bulunan Bayraktar, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da damadıdır.

Türkiye’nin ilk milli S/İHA Sistemi Bayraktar TB2’nin mimarı olan Selçuk Bayraktar, Baykar Teknik Müdürlüğü (CTO) ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

 

Sümeyye Erdoğan’la Evliliği

 

İşadamı Özdemir Bayraktar’ın oğlu Selçuk Bayraktar, Mart 2016'da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile nişanlandı. 14 Mayıs 2016 günü Sümeyye Erdoğan ile İstanbul'da Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen nikâh töreniyle evlendi. Bir konvoy halinde Tarabya Köşkü'nden yola çıkan gelin arabasının aynalarında çiçek bulunduğu görüldü. Gelinlik giyen Sümeyye Erdoğan ön koltukta otururken, aracı Selçuk Bayraktar kullandı.

Nikâh sırasında "Doğarken Ağladı İnsan, Bu Son Olsun Bu Son" şarkısı çalarken, Erdoğan nikâh sonrası duygusal bir konuşma yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın kıydığı nikâha yurtiçinden siyaset, iş ve sanat dünyasından çok sayıda isim yanı sıra yurtdışından çok sayıda davetlinin katıldı. Katar’dan da misafirler Boeing 747 tipi uçakla geldi. Uçak konukevi önüne park ederken, misafirler düğüne katılmak üzere havalimanından ayrıldı.  Sanatçı Seda Sayan ve sevgilisi Erkan Çelik de Sümeyye Erdoğan'ın düğünü için hazırlıklarını sosyal medyadan paylaştı.

Nikâhta şahitlikleri Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Bosna-Hersek lideri Bekir İzzetbegoviç, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama yaptı. Geline nikâh cüzdanını Abdullah Gül verdi. Düğünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Bosna Hersek lideri Bekir İzzetbegoviç ve eşi ile yan yana oturdu.

Nikâh töreni sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sümeyye’ye çocukken ‘ceylanım’ derdim, ‘gözümün nuru’ derdim. Şimdi bir ceylan gibi yuvadan ayrılıyor” dedi. Küçükçekmece'deki Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde gerçekleşen düğüne 6 bin davetli katıldı. Sümeyye Erdoğan ve Selçuk Bayraktar çifti salona girerken Cem Karaca'nın 'Bu son olsun' isimli şarkısının müziği çalındı. Nikâh töreninde davetlilere, Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar'ın hayatlarını konu alan 25 dakikalık kısa film gösterildi.

 

KAYNAKÇA: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan, cumartesi günü evleniyor... İşte Sümeyye Erdoğan’ın nikâhı için hazırlıklar (ahaber.comtr, 14.05.2016), Soner Hasırcıoğlu / Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızının düğünü nedeniyle bazı yollar kapatıldı (DHA, 14 Mayıs 2016), Erdoğan, İzzetbegoviç ile oturdu şahitler Gül ve Davutoğlu oldu (hurriyet.com.tr, 14.05.206), Erdoğan-Bayraktar çifti salona bu müzikle girdi (Haber7.com, 14.05.2016), Erdoğan'dan nikâhta duygusal konuşma (hurriyet.com.tr, 14.05.2016), Erdoğan ile Bayraktar'ın hayatlarını konu alan kısa film (video.haber7.com, 14.05.2016), Selçuk Bayraktar aslen nerelidir, kaç yaşındadır? (sozcu.com.tr, 7 Mayıs 2020), Selçuk Bayraktar Hayatı ve Biyografisi (haberler.com, 7 Mayıs 2020), Selçuk Bayraktar Kimdir (youtube.com, 7 Mayıs 2020), Selçuk Bayraktar kimdir? (yeniakit.com.tr, 7 Mayıs 2020), Selçuk Bayraktar kimdir (star.com.tr, 7 Mayıs 2020), Selçuk Bayraktar nerelidir ve kaç yaşındadır? (aksam.com.tr, 21 Temmuz 2021), Selçuk Bayraktar kimdir? (timeturk.com, 21 Temmuz 2021).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör