Ali Gevgilili

Gazeteci, Yazar

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Gazeteci-yazar (D. 1938, İzmir – Ö. 10 Eylül 2018, New York / ABD). İzmir Özel Türk Koleji (1955) mezunu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenimini tamamladı. 

Basın tarihinde birçok yeniliği gerçekleştiren ve Türkiye’de ilk kez Milliyet gazetesinde bağımsız ekonomi sayfası hazırlayan gazeteci Ali Gevgilili, gazetecilik mesleğine 1954 yılında Ege Ekspres’te başladı. İstanbul’a gelerek Yeni İstanbul (1955), Vatan (1956-62), gazetelerinde gazetecilik yaptıktan sonra 1963’te Milliyet gazetesine girdi, Türkiye’nin ilk ekonomi sayfasının editörü ve köşe yazarı oldu. Burada 1980 yılına kadar “Günlük” başlıklı köşesinde politikadan, kültüre, eğitimden sanata kadar birçok alanda yazılar kaleme aldı. Abdi İpekçi’den sonra bir süre başyazarlık yaptı. Bir dönem İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyeliğinde bulundu. Siyasal yazılarından başka sinema eleştirmenliğiyle tanındı. Yedinci Sanat, Yeni Dergi, Milliyet Sanat Dergisi başta olmak üzere birçok dergide sinema yazıları yayımlandı.

2001 yılından itibaren eşi Emel Gevgilili ve çocuklarıyla beraber New York’ta yaşamaya başladı. 20 Ekim 2010’da eşi vefat etti.

Basın Şeref Kartı sahibi Ali Gevgilili,  10 Eylül 2018 günü ABD’nin New York kentinde hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul’a getirilerek 16 Eylül2018 günü Bebek Camiinde kılınan öğlen vakti kılınan namazın ardından Cenneti Burgaz Adası’nda toprağa verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Gevgilili’nin vefatının ardından bir mesaj yayımladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da Gevgilili Milliyet’te çalışırken kendisinin TRT’de olduğunu ve yazılarını severek okuduğunu kaydederek “Özellikle de 80 sonlarına doğru çıkardığı ‘Çağımızı Sorgulayan Sinema’ isimli kitabı bugün de benim başucumdan ayırmadığım kitapların içindedir” dedi.

Milliyet gazetesinde ekonomik konularda yazılar yazdı. Aynı gazetede düşünce, siyaset ve sanat insanlarının katılımıyla oluşturduğu “Düşünenlerin Forumu” tartışma-söyleşi köşesini yönetti. Sinema eleştirileri ve çeşitli konulardaki inceleme yazıları ayrıca Vatan, Tarık Dursun K. ile çıkardığı Yedinci Sanat, Yeni Sinema (1960-62) ve Yeni Dergi’de yayımlandı.

ESERLERİ:

Atatürkçü Dış Politika NATO ve Türkiye (1968, Ali Halil adıyla), Türkiye’de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar (1973), Türkiye’de 1971 Rejimi / Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna Geçiş Aşaması (1973), Yükseliş ve Düşüş (Türkiye Tarihi, 1981), Türkiye’de Yenileşme Düşüncesi, Basın ve Atatürk (1983), Sivil Toplum, Basın ve Atatürk, Çağını Sorgulayan Sinema, Türkiye’de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar.

KAYNAKÇA: Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (6. bas. 1999), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Ali Gevgilili’nin acı kaybı (Milliyet.com.tr, 20.10.2011), Ali Gevgilili hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 11.09.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör