Şafak Tavkul

Çizer, Ressam, Yazar

Doğum
-
Ölüm
25 Haziran, 2021
Eğitim
Mimar Sinan Üniversitesi

Ressam,  yazar ve çizer (D. 1963 – Ö. 25 Haziran 2021, İstanbul). Şafak Tavkul, ilk resim ve karikatür sergisini 1978'de henüz 15 yaşındayken açtı. TED Ankara Koleji'nin ardından Mimar Sinan Üniversitesi'nde resim ve heykel eğitimi aldı. Öğrencilik yıllarından başlayarak çeşitli çocuk ve mizah dergilerinde çalıştı. Çizerliğin yanında gazetecilik yaptı, kitaplar yayımladı. 

Tanınmış dergilerde sanat yönetmenliği de yapan Tavkul, 1988'de çizgi film sektörüne geçerek birçok uzun metrajlı filme imza attı. Kendi yapım şirketinde reklam filmleri, animasyon ve belgeseller üreten sanatçı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nde de animasyon dersleri veriyordu.

 

Kitapları:

 

Yaşandı Bütün Bunlar,

Bükük Ok - Kuyruksuz At.

 

 

Vefatı:

 

Şafak Tavkul, 58 yaşında iken 25 Haziran 2021 günü İstanbul’da hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Tavkul'un ölümünün ardından Twitter'da mesaj paylaştı. Kalın, "Güzel ağabeyimiz, gönül dostumuz, çizgi ve resim ustası Şafak Tavkul Hakk'a yürüdü. Mevla mekanını cennet, makamını âli eylesin. Başımız sağ olsun. Zor bir hastalık süreci geçirdi. Bir an bile ye'se kapılmadı, hayat ve iman neşvesini yitirmedi. Ruhun şâd olsun güzel abim" dedi.

KAYNAK:  Çizer ve ressam Şafak Tavkul hayatını kaybetti (trthaber.com, 25 Haziran 2021),Şafak Tavkul kimdir? (haberler.com, 27 Haziran 2021).

 

 

Örnek 1

Örnek 2

Örnek 3

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör