Sezgin Baran Korkmaz

Holding Yöneticisi, CEO, İş İnsanı

Doğum

İş Adamı, CEO. 1977 yılında Kars’ın Digor ilçesinde dünyaya geldi. SBK Holding'in kurucu CEO'sudur. Sedat Peker'in 9. videosuyla gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz hakkında medyada yer alan haberlerde çok farklı bilgiler yayımlanmıştır. Haberlerin bazılarında başarılı bir iş adamı oluşu ve hayırsever kişiliğine, bazı haberlerde ise kırmızı bültenle aranan kanun kaçaklığına vurgular yapılmıştır.

 

İşadamlığı ve hayırseverliğini öne çıkaran haberlere göre;

 

Sezgin Baran Korkmaz, SBK Holding finans, ilaç, maden, enerji, gayrimenkul, otomotiv, teknoloji ve lojistik gibi farklı sektörlere yatırım yapmakta ve grubun dünya çapında 5.000 civarında çalışanı bulunmaktadır.

Merkez ofisi Türkiye'de bulunan SBK Holding, Avrupa, Rusya, Güney / Güneydoğu Asya, Amerika Birleşik Devletleri ve Belize'de faaliyet göstermektedir.

Medyada yer alan bazı haberlere göre Sezgin Baran Korkmaz, hayırsever kişiliği ile de tanınıyor. Relief International ve EastWest Institue'da yönetim kurulu üyesidir ve EastWest Institue İstanbul ofisi Sezgin Baran Korkmaz'ın himayesinde açılmıştır.

Önemli bir sivil toplum örgütü olan Relief International, genel olarak dezavantajlı kişilere ve çeşitli büyük ölçekli krizlere odaklanmaktadır.

Sezgin Baran Korkmaz, Relief International'ın Suriye'nin iç çatışmasından etkilenen çocuklar adına yaptığı çalışmaları genişletmek için maddi ve manevi destek vermektedir.

1000'den fazla çocuğa burs veren Sezgin Baran Korkmaz, 2017'de SBK Vakfı'nı kurdu. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde, binlerce öğrencinin öğrenim göreceği okullar yaptırdı ve devlete bağışladı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın şu andaki amacı, beş yıllık bir program kapsamında Ortadoğu'da yaygınlaşan Suriyeli gençlere destek sağlamak için bir yardım grubuyla birlikte, okullar ve sağlık merkezleri kurmak, sosyal girişimler başlatmak ve destek olmaktır. Sayın Korkmaz, Birleşmiş Milletler tarafından insani yardım eylemleri nedeniyle 20 Haziran, 2017'de ödüllendirildi.

Kendisine küçükken yapılan yardımları unutamadığını ve bu nedenle paylaşmayı önemsediğini belirten Karslı işadamı Sezgin Baran Korkmaz, okul açılışı ve 5 bin öğrenciye yardım için geldiği Kars'ta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çocukken ayakkabı boyacılığı yaptığını ifade eden Korkmaz, "Ayakkabı boyarken bana bahşiş verenlerin çocuklarına bugün burs veriyorum. Çocukların hayallerine ortaklık ediyoruz. Her 15 günde bir İstiklal Caddesi'nde sokak temizleyenlere para dağıtıyorum. Verdiğimizin Allah bin katını bize veriyor" dedi.

Türkiye genelinde 200 öğrenciye burs veren Korkmaz, geçtiğimiz aylarda Suriyeli mültecilere de 20 milyon dolar bağışta bulunmuş. ABD'deki evsizlere de yardım ettiğini belirten Korkmaz, memleketi Kars için ise tüm imkanlarını kullanmayı planladığını belirtiyor. Şehirde 2 yurt, 2 ortaokul, 1 ilkokul, 1 de anaokulu yaptıran Korkmaz, bu okullara 35 milyon TL harcadıklarını belirterek, önümüzdeki yıl için de 12 milyon TL bütçe ayırdıklarını söyledi. Altı yıldır Kars'ın köy okullarındaki öğrencilere bot, mont, atkı, bere ve eldiven yardımında bulunan Korkmaz, bu yıl da 22 köyde 5 bin öğrenciye yardım ulaştırdı. 'En iyi yatırım insana olandır' diyen Korkmaz, girişimciliği ve hayatı öğrensin diye 6 yaşındaki oğlunun simit sattığını ifade etti.

 

Yöneticisi veya sahibi olduğu şirketler

 

Korkmaz,  SBK Holding ve SBK Vakfının kurucu başkanı. Vikipedi’ye göre, Korkmaz’ın yöneticisi veya sahibi olduğu şirketlerin isimleri şöyle:

Mega Varlık Yönetim A.Ş., Komak Isı Yalıtım sistemleri, SBK Holding Biofarma İlaç sanayi, Unico Sigorta, Münir Şahin İlaç Sanayi, Ecem İlaç Pazarlama, İstanbul Doğu Batı Derneği, Bugaraj Elektronik Ticaret, Hexagon Mühendislik, Auto Alsat Bilişim Otomotiv, Vaniköy Sigorta, Komak Madeni Yağ Akaryakıt, Boğaziçi Cam Sanayi, Bukombin Bilişim, Ürosan Kimya, Noil Yatırım, Blane Teknoloji, Umut İlaç, İsaanne Sarl

Korkmaz, Türkiye’den kaçmadan önce, sosyal yardım çalışmalarında sık sık boy gösteriyordu. Korkmaz’la ilgili akılda kalan fotoğrafların başında ise boyacı sandığı ile verdiği poz var. Korkmaz’ın iddiasına göre, işadamı şu anki durumuna gelmeden önce boyacılık yaptı.

Kars’ın Digor’undan 12-13 yaşında İstanbul’a gelmesinin ve bu şehirde tutunmasının hikayesini sık sık anlatan Korkmaz,  İstanbul Moda’da 13 kişiyle bekar evi paylaşırken, bir yandan da boyacılık yaptığını söylüyordu.

Korkmaz’ın sayısı belirsiz şirket sahipliğine uzanan hikayesinde, “ Bulaşıkcılık yaptığı dönercide müşterilerden kalan dönerleri pazarda satıp para kazanmak, gümrükten tasfiye edilen su arıtma cihazlarını satıp ciddi para kazanmak” gibi başarılar  olmasına rağmen, holdingı nasıl kurduğuna hiç değinmedi. Korkmaz, kendisini anlattığı videolarda,  Küçük Sezgin’in, kendisine böyle hitap edilmesini istiyor, “Köyde çok Baran vardı, benim lakabım ‘Deli Baran’dı. Burada ise Baran biraz entel duruyor” diyor. Baran, yaptığı işe bir söyleşi de şöyle tarif ediyordu,  “Batmış, tam anlamıyla sıfırı tüketmiş şirketleri alıyorum. Batmış şirket işindeyim derdim. ‘Öyle deme, daha pozitif görünmek lazım’ dediler,  İngilizce ‘Asset management’ tabirini kullanmamı istediler”

 

Asıl Şirket Mega Varlık

 

Korkmaz’ın asıl işlerini yürüttüğü şirket Mega Varlık.  2015 yılında BDDK izniyle kurulmuş bir şirket olan Mega Varlık,  bankaların artık tahsil edemez oldukları kredi alacaklarını belli bir iskontoyla satın alıyor ve sonra da bu alacakları tahsile uğraşıyor.  Ancak, Korkmaz hakkında, çok sayıda bu şekilde ele geçirmeye çalıştığı maddi durumu iyi olan şirketlere yönelik operasyon iddiaları da var. Korkmaz’ın finans kaynağının Amerika’da başı da ciddi belada. Mega Varlık, Ağustos 2019’da sermaye arttırımına gitmiş ve sermayesini 93 milyon 292 bin liraya çıkartmış. İlave sermayenin tamamını da Jacob Ortell Kingston koymuş. Bu sermaye arttırımından sadece bir ay önce, aynı Jacob Kingston 21 Temmuz 2019 günü Utah’ta yargılandığı mahkemede savcılıkla ceza anlaşması yapmış ve yargıca “Ben suçluyum” demişti. Jüri mahkemede hala kendini savunan ama Kingston kardeşlerin de aleyhinde ifade verdiği Lev Aslan Dermen’i (veya eski adıyla Levon Termendzhyan’ı) mahkum etti. Jürinin mahkumiyet kararının ardından Amerika’da yargıç ceza tayini yapıyor. Mahkum olan Dermen de, onu mahkum ettiren Jacob ve Isaiah kardeşler de maksimum 30 yıl hapisle karşı karşıya. Sezgin Baran Korkmaz kendisi anlatmıyor ama Kingston ailesiyle ilişkilerinde kilit ismin Türkiye’den de vatandaşlık alan Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhyan) olduğu biliniyor.  Bu isim hakkında, “örgütlü suç dünyasının ismi” gibi nitelemeler Amerikan basınında yer aldı. Dermen,  14 ayrı şirketin sahibi, büyük ortağı veya yöneticisi gözüküyor. Bu şirketlerden birinin adı da SBK Holding USA.

 

Masak Peşine Düştü

 

Korkmaz, bu konuda Türk basınına açıklama yaptığında, “SBK, Kingston’lardan bugüne kadar sadece 62 milyon dolar aldı. Onu da borç olarak” demişti.  Utah’taki savcılığın bulduğuna göre toplam 134 milyon dolar Lüksemburg ve Türkiye’ye gelmiş. MASAK’ın bu paranın Türkiye’ye geldikten sonra ne olduğuyla ilgili çalışmalar başlatınca,  Korkmaz bir süre sonra firar etti. Saptamalara göre, para nakit olarak bankadan çekiliyor, sonra yeniden yatırılıyor, SBK’nın şirketleri arasında dolaştırılıyor. Mali polis baskınında, şirket disklerinin kayıp olduğu ve bazı evraklarında yakıldığı belirlendi.

 

Yurt Dışına Ne Zaman Kaçtı?

 

MASAK'ın raporu 28 Aralık 2020'de çıktı. Sezgin Baran Korkmaz 5 Aralık'ta İstanbul Havalimanı üzerinden yurt dışına kaçmıştı.

MASAK raporu doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Korkmaz hakkında soruşturma başlatıldı.

Sezgin Baran Korkmaz 5 Aralık'ta İstanbul Havalimanı üzerinden yurt dışına kaçtı.

Korkmaz ile birlikte bazı şirket çalışanları hakkında da 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.. İddianame İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Adalet Bakanlığı tarafından uluslararası polis teşkilatı İNTERPOL'den Kırmızı Bülten çıkarılması istendi, talep kabul edildi..

 

Neden ABD'de de Aranıyor?

 

Korkmaz hakkında ABD'de de haksız kazanç sağladığı gerekçesiyle yakalama kararı bulunuyordu.

MASAK tarafından 28 Eylül 2020'deki raporda  Sezgin Baran Korkmaz'ın çevresinde bulunan şahıslarla ortak hareket ederek, ABD'de bulunan bir kısım şahıslarla kurduğu irtibatlar sayesinde, elde ettikleri haksız kazançları çok sayıda banka işlemiyle kurdukları veya sonradan yöneticisi sıfatıyla yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları belirtiliyor.

Toplam 46 ayrı suçlamayla itham edilen sanıkların ABD hazinesinden 511 milyon dolar tutarında haksız kazanç elde ettikleri ve haksız kazançlarını Sezgin Baran Korkmaz ve bağlantılı olduğu kişilerin hesaplarına ve şirketlerin hesaplarına aktardıkları öne sürülüyor.

 

İki Kardeş Mahkum Olmuştu

 

ABD'de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti. ‘Kingston Kardeşler'in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile Korkmaz'ın kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı yine kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle ortaya çıkmıştı. Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, Korkmaz ve Korkmaz'a yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Aynı duruşmalarda sanık olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Dermen de; suçlu bulunarak mahkum olmuştu. Asıl adı Levon Termendzyan olan Dermen'in Korkmaz'ın Türkiye’deki finansörü olduğu iddia edilmişti.

 

Hangi Ülkeye İade Edilecek?

 

Korkmaz'in hangi ülkeye iade edileceği Avusturya'daki sürecin ardından netleşecek. Mahkeme zanlı ile ilgili belgeleri inceleyecek, iade şartlarının oluştuğu kanaatine varılması durumunda işlemlere başlanacak.

 

HAKKINDA: Bodrum'da lüks yatıyla gelip lahmacun dağıtan Sezgin Baran ...(medyafaresi.com, 26 Ağustos 2018), Sezgin Baran Korkmaz'ın bilinmeyenleri - ODA TV (odatv4.com,  6 Haziran 2021),  Sedat Peker'in 9. videosuyla gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz kimdir? (cumhuriyet.com.tr, 06 Haziran 2021), Sezgin Baran Korkmaz kimdir, nerelidir? (mardinlife.com, 16 Haziran 2021), Kırmızı bültenle aranan Sezgin Baran Korkmaz Avusturya'da gözaltına alındı (yenisafak.com.tr,  19 Haziran 2021), Sezgin Baran Korkmaz kimdir? (milligazete.com.tr,  20.01.2021), Sezgin Baran Korkmaz: Ayakkabı boyacılığından holding patronluğuna (ntv.com.tr - NTV Haber, 20.06.2021), Sezgin Baran Korkmaz kimdir, neden aranıyor, neden kaçtı? (sonhaberler.com, 21.06.2021), Sezgin Baran Korkmaz (wikipedia.org,  28.01.2021), Sezgin Baran Korkmaz kimdir? (haberler.com, erişim 28.01.2021).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör