Burak Elmas

CEO, Spor Yöneticisi, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
University of Denver
Diğer İsimler
Galatasaray Spor Kulübünün Yeni ve 38. Başkanı

İş Adamı, Godiva Investment CEO’su, Spor Yöneticisi,  Galatasaray Spor Kulübünün Yeni ve 38. Başkanı. GS eski başkanlarından ski başkanlardan Faruk Süren’in damadıdır. 1974, İstanbul doğumlu olan Burak Elmas, Avusturya Lisesi’ndeki öğrenimini tamamladıktan sonra University of Denver’da Finans ve Pazarlama eğitimi aldı. 

İş hayatına Türkiye’nin en büyük bağımsız hızlı tüketim ürünleri distribütörlerinden birinde başladı. Aile şirketlerinde ve uluslararası birçok ortak girişimde yönetici pozisyonunda rol aldıktan sonra İngiltere merkezli uluslararası bir lojistik şirketi kurdu.

2008 yılından itibaren Godiva Investment şirketinde CEO görevini ifa eden ve grup yönetim kuruluna bağlı çalışan Burak Elmas, aynı zamanda gıda ürünleri imalatında en büyük Türk işletmelerinden biri olan Yıldız Grup'ta da Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, görev süresince önemli stratejik pozisyonlar üstlenmiştir.

Çalışma hayatı boyunca uluslararası birçok ortak girişimde görev aldığı şirketleri en üst pozisyonlarda temsil eden Elmas, bu dönem süresince Japonya, İngiltere, Amerika ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi çeşitli ülkelerde görev yapmış ve 2020 yılında tüm görevlerinden ayrılmıştır.

Halen, İngiltere ve Türkiye’de üç uluslararası şirkette yatırımcı ortak ve bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Galatasaray Spor Kulübü’ndeki ilk görevini 1997 yılında, 23 yaşındayken Galatasaray PAF takımı sorumlusu olarak alan Burak Elmas, 1998, 2000 ve 2002 yıllarında 3 dönem yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Profesyonel futbol takımının yönetiminden sorumluyken, Türk futbol tarihinde Galatasaray ilk kez UEFA ve Süper Kupa’yı kazanmıştır. Burak Elmas 2018 yılında da Galatasaray Sportif AŞ'de görev almıştır. 

Evli ve iki çocuk babası olan Burak Elmas, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

 

Galatasaray’ın Yeni Başkanı

 

Galatasaray Kulübü'nün 19 Haziran 2021 günü yapılan olağan genel kurulunda rakiplerinden fazla oy alan Burak Elmas, Sarı Kırmızılıların 38. başkanı oldu. Bütün çalışmaları ve projeleriyle yetkinlik sahibi bir ekiple göreve hazır olduklarını vurgulayan Burak Elmas, başkan olması halinde Fatih Terim'le çalışmak istediğini her fırsatta dile getirmişti.

 

KAYNAK:  İşte Galatasaray'ın yeni başkanı Burak Elmas'ın projeleri! Tek tek açıkladı (hürriyet.com.tr, 19.06.2021), Burak Elmas kimdir, serveti ne kadar? Burak Elmas nereli, kaç yaşında ve ne iş yapıyor? (fanatik.com.tr, 19 Haziran 2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör