Ali Gaffar Okkan

Emniyet Müdürü, Bürokrat

Doğum
Ölüm
24 Ocak, 2001
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü
Diğer İsimler
Gaffar Okan

Bürokrat, Diyarbakır emniyet müdürlerinden (D. 1952, Hendek / Ö. 24 Ocak 2001, Diyarbakır). 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’ni, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’ni bitirince, komiser yardımcısı olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde emniyet amirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü’nde görev aldı. Bu ilde 1992 yılında emniyet müdür yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı.

Okkan, iki küçük otomobil almış ve onları mavi-beyaza boyamıştı. İkişer kadın polis görevlendirerek, otomobilin biri ile kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ettirdi, öteki ile de yürümekte zorlanan yaşlılara sosyal yardımları ulaştırdı. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırarak sakat yolcuların uçağa kadar götürülmesini sağladı. Okkan’ın ilklerinden biri de kentin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi. En büyük hayallerinden biri ise, Diyarbakırspor’u Türkiye 1. Ligi’nde görmekti.

İnsancıl davranışlarıyla Diyarbakır halkının gönlünü fetheden Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken, 24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sıralarında makamından Valilik Binası’na giderken, Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde, Et Balık Kurumu ile Eflâtun Park’ın arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek, koruması beş polisle birlikte, şehit edildi. Bu cinayet hâlâ çözülememiştir… Hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca, hayatını ve bu suikastı konu alan pek çok yayın yapıldı. Diyarbakır Polis Okulu'nun adı da 2001 yılında "A. Gaffar Okkan Polis Okulu" olarak değiştirilmiştir.

KAYNAKÇA: Emrah Gürkan / 3310 Öldürüldü - Bilinmeyen Yönleriyle Gaffar Okkan Suikasti (2001), gazeteler.

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör