Mustafa Demirkan

İmam-Hatip, Din Adamı

Doğum
Eğitim
İmam Hatip Lisesi

Din adamı, Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii eski imamı. 1955 yılında Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Kıbledağı Köyü’nde dünyaya geldi. 1961’de başladığı ilk Kur’ân-ı Kerîm eğitimini, babası ve aynı zamanda köylerinin sıbyan mektebi hocası olan Mustafa Efendi’den aldı. Daha sonra, Güneysu Merkez Camii İmam Hatibi Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Hoca Efendi’de (ö. 1970) hıfzını tamamladı. Onun tavsiyesi üzerine yerleştiği İstanbul’da intikal merhum Şeyhülkurrâ (Kesikbacak) Hacı Hafız İsmail Hakkı Bayrı’dan (ö. 1972) tâlim dersi aldı. İlk İstanbul evresinde Fatih İmam Hatip Okulu’na devam etti ve önce orta, devamında lise kısmından mezun oldu.

1973 senesinde Üsküdar Çengelköy Kerime Hatun Camii’nde imam hatiplik vazifesine başladı ve bir yandan talebe okuttu. Bu vazifeyi bir süre ifa ettikten sonra, Mekke-i Mükerreme’ye Ümmü’l-Kurâ Üniversitesi’ne girdi ve fakülteyi tamamlayıp başarıyla mezun oldu. Mukaddes topraklarda bulunduğu süre içerisinde kıymetli âlimlerle tanışma ve istifade imkânı buldu. Nitekim bu yıllarda hocası olan Şeyh Kubeysî vefat ettiğinde, cenaze namazını Fatih Camii’nde kendisi kıldırdı (2017).

Mekke-i Mükerreme’den dönüşünde vatanî görevini tamamladıktan sonra imam hatiplik vazifesini Çengelköy Yıldırım Beyazıt Camii tamamlanıncaya dek Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nde sürdürdü. Bu caminin hizmete açılmasıyla beraber orada görev yapmaya başladı ve Kerime Hatun Kur’ân Kursu’nun erkek kısmının da buraya taşınmasıyla, cami aynı zamanda kıraat (aşere-takrîb-tayyibe) eğitim merkezi hâline geldi. 1986 senesinden beri -caminin bir dönem yıkılıp yeniden inşa sürecini hariç tutarsak- hizmetlerini aynı yerde sürdürmektedir.

 

İlmî Şahsiyetlerle Bağı ve Bağlantıları:

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın babası merhum Emin Saraç’ın dünürü olan Mustafa Demirkan, Şeyhülkurrâ İsmail Hakkı Bayrı Hoca Efendi ve Ümmü’l-Kurâ Üniversitesi’nde gördüğü tedrîsâtın yanı sıra istifade ettiği merhum Reisülkurrâ Abdurrahman Gürses Hoca Efendi’nin çevresiyle; imam hatip lisesini okuduğu devrede İstanbul’daki sâir ilmî mahallelerle ve resmî vazifesi vesilesiyle muhtelif bölgelerin ilmî cenahı ile mülâki olmuştur. Böylelikle, Cumhuriyet devrinin önde gelen ilim adamlarının tamamıyla hemhâl olma imkanına kavuşmuştur. Günümüzde gerek akademide, gerek Diyanet İşleri Teşkilâtında çeşitli kademelerde, gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’nda (öğretmen) muhtelif noktalarda hizmet eden pek çok şahıs kendisinden istifade etmiştir.

 

Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu

 

İmam Mustafa Demirkan hakkında Ayasofya Camii'nde yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk'e ve manevi şahsiyetine hakaret ettiği gerekçesiyle İzmir ve Ankara baroları tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Ankara Barosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde imam Mustafa Demirkan'ın, 28 Mayıs günü 'Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi' kapsamında hafızlıklarını tamamlayan 136 öğrencinin katılımıyla Ayasofya Camii'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmaya yer verildi.

Dilekçede, imam Demirkan'ın "Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiş. Öyle bir zaman geldi ki, bir asır gibi bir zaman içinde bu mabed-i şeriften Ezan-ı Muhammediye, namaz her şey yasak olarak müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim daha kafir kim olabilir. Yarabbi bu zihniyetin bir daha bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma" sözleriyle Mustafa Kemal Atatürk’e ve manevi şahsiyetine hakaret ettiği belirtildi.

Konuşmadaki sözlerin düşünceyi ifade etmek kapsamında değerlendirilemeyeceği vurgulanarak, Demirkan hakkında '5816 sayılı Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Kanunu'na muhalefetten gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

 

Mustafa Demirkan’a Destek Mesajları

 

Baroların bu şikâyetine karşılık, Mustafa Demirkan’a sosyal medyada destek mesajları yağdı. Konu ilgili Yeni Akit gazetesinin 31 Mayıs 2021 günkü haberi şöyleydi:

 

“Ayasofya’da 136 İHL öğrencisinin hafızlık tacı giydiği merasimde ezan ve namazı yasaklayıp, camileri müzeye çeviren zihniyeti eleştiren Mustafa Demirkan Hoca, laikçi-sol kesimin hedefi oldu. Eski Ayasofya Baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’ı linç eden güruhun şimdi de Demirkan Hoca’yı hedef almasına tepki gösteren vatandaşlar ve STK temsilcileri, “Laikçiler önce partileri CHP’yi, teröristlerden kurtarsınlar” mesajı verdiler.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde gerçekleştirilen İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızları İcazet Töreni’nde yaptığı dua esnasında Bakara Suresi 114’üncü ayetten örnek veren Mustafa Demirkan hocayı hedef tahtasına oturtan solaklar eskiden kurdukları İstiklal Mahkemeleri’nin özlemi ile yanıp tutuşuyor.

Demirkan Hocanın okuduğu ayet ile Atatürk’e lânet okunduğunu ileri süren Kemalistler, hocayı linç ederken, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de aynı yalana sığınıp 633 sayılı Diyanet İşleri Kanununu kasten ihlal ettiği iftirasıyla hoca hakkında şikayet dilekçesi verdi. Demirkan hocaya atılan iftiralara sessiz kalmayan vatandaşlar sosyal medyada, #MustafaDemirkanYalnızDeğildir başlığı altında bir araya gelirken, ilahiyatçılar da Akit aracılığıyla hocaya destek verdiler.

 

Bu millet sahip çıkacak

 

Ayasofya’nın ibadete kapatılmasının bu ülkeye yapılmış en büyük ihanet olduğunu söyleyen Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı İlahiyatçı Mehmet Bayraktutar, “Hocamızı hedef tahtası haline getirenler, hakkında suç duyurusunda bulunanların işi gücü insanlarımızı ibadetten, dinden, camilerden, geçmişinden koparmaktır. Senelerdir bu doğrultuda hareket ediyorlar. Ayasofya’nın ibadete kapatılması millet iradesi dışında, başkalarının emirleri doğrultusunda gerçekleşmiştir. Bunlar hocamız hakkında atıp tutsalar ne olur, şikayetçi olsalar ne olur. Senelerdir milletin ibadetine, inancına, duygularına  karşı gelip bunu laikliğe bağlayarak bu milleti dövenlerin, Mustafa Demirkan hocamız hakkında da güzel şeyler söylemeleri beklenemez. Ayasofya’nın ibadete açılması bu ülkenin bağımsızlığının sembolüdür. Aynı şekilde Taksim Camii de milletin iradesinin tecellisidir. Bu zihniyet Taksim Camii’nin yapımını da 40 sene engelledi. Taksim’de camii isteyenler en ağır şekilde cezalandırıldı. Bugün de bu tür bahanelerle yine milletimiz cezalandırılmak isteniyor. Mustafa Demirkan hocamız bu ülkenin en güzel evlatlarından bir tanesidir. Bu millet Mustafa hocamıza her zaman sahip çıkar” diyerek Demirkan hocayı hedef haline getirenlere tepki gösterdi.

 

Destekliyoruz

 

Bu tür saldırılara vatandaşların sessiz kalmadığı ifade eden Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir de, “Geçmişten bugüne kadar İslam inancına sahip nüfusa ithafen bu gibi söylemler her zaman oldu. Mustafa hocamıza saldıranlar kendi düşüncelerini, kendi ideolojilerini kirli bir şekilde ifade etmiştir. Kendisinden başkasını tanımayan bu zihniyet başkasının inancına ve ideolojisine saygı göstermekten acizdir. Bu söylemler artık Türkiye’de tutmuyor. Bu ideoloji artık Türkiye’de çürümüştür. Hocamıza yapılan bu saldırı eskiden başarılı olurdu ancak artık bu saldırılara karşı vatandaşlarımız tepkilerini birinci ağızdan ortaya koyarak karşı geliyorlar. Mustafa hocamızı sonuna kadar destekliyoruz” görüşünü dile getirdi.”

 

Konuşmada geçen Kur’an ayeti:

 

Mustafa Demirkan’ın, Ayasofya Camii Kebiri’nde 136 İHL öğrencisinin hafızlık tacı giydiği merasimde yaptığı konuşmada geçen Kur’an Ayetinin meali şöyledir:

“Allah'ın mescitlerinde, O'nun adının anılmasını engelleyen ve onların harap olmasına çalışan kimseden daha zalim kim olabilir?” (Bakara; 114)

 

KAYNAKÇA: Mustafa Demirkan Hoca Efendi’nin Hâl Tercemesi (beşeriyet.com, 20 Şubat 2021), İmam Mustafa Demirkan hakkında flaş suç duyurusu (milliyet.com.tr, 31.05.2021), Mustafa Demirkan Hoca'ya destek yağıyor (yeniakit.com.tr, 31 Mayıs 2021), Mustafa Demirkan ne dedi? Mustafa Demirkan hakkında suç duyurusu (haberler.com, 8 Haziran 2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör