Abdurrahim Ötkür

Bilim İnsanı, Siyasetçi

Ölüm
06 Ekim, 1995
-
Eğitim
Urumçi Üniversitesi

Bilim ve siyaset adamı (D. 1923, Kumul / Doğu Türkistan - Ö. 6 Ekim 1995). Urumçi Lisesi ve Urumçi Üniversitesi mezunu. Öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1944’te Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını istediği için Çin işgal idaresi tarafından hapse atıldı. 1947 yılında hapisten çıkınca mücadelesini Çin’in merkezî hükümeti ve Çin kamuoyu nezdinde yürütebilmek için Çin’e gitti. Burada Mesut Sabri Baykuzu, Mehmed Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin’le birlikte millî, siyasî ve demokratik bir mücadele içine girdi. Doğu Türkistan Türklerini özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine çağırmak amacıyla çeşitli kitaplar yayımladı. 1949 yılında Doğu Türkistan’ı Kızıl Çin ordularının işgal etmesi üzerine yakalanarak 1970 yılına kadar Çin zindanlarında tutuldu. Hapisten çıkış, sırasında halk tarafından coşkuyla karşılandı.

Doğu Türkistan Sosyal İlimler Akademisi Başkanlığı, Kutadgu Bilig Araştırma Cemiyeti Başkan Yardımcılığı, Orta Asya Tarihi Araştırmalar Cemiyeti, Yazarlar Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliği, Milletler Edebiyatı Araştırmaları Enstitüsü üyeliği ve Sosyal İlimler Mecmuası Genel Yayın Müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. Eserlerinde Doğu Türkistan Türklerinin bağımsızlık mücadelesini işledi. Üniversite ve yüksek okullarda Türklük Bilgisi dersleri verdi, makaleler yazdı, konferanslar verdi. Kutadgu Bilig ve Dîvânü Lügati-t Türk’ün Uygur Türkçesi ile yayımlanmasında önemli görevler üstlendi.

ESERLERİ:

ŞİİR: Yürek Mungları (Yürek Sıkıntıları), Tarım Boyları (1948), Kaşgar Gecesi (1948), Ömür Menzilleri, Abdurrahim Ötkür’ün Şiirleri (yay. haz. Hülya Kasapoğlu Çengel, 2000).

ROMAN: İz, Uyanan Zemin, Topraklar.

KAYNAK: Abdurrahim Ötkür’ün Şiirleri (yay. haz. Hülya Kasapoğlu Çengel, 2000), TDOE –TDE Ansiklopedisi 2 (2002), Erkin Emet / 1923 - 5 Ekim 1995 (Vefat Yıldönümü Dolayısıyla) Ünlü Yazar Şair Abdürrahim Ötkür’ün Uygur Edebiyatındaki Rolü (İstiklâl gazetesi, sayı: 16, Kasım 2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör