Lezgin Botan

İnsan Hakları Savunucusu, Milletvekili, Eğitimci, Siyasetçi

Doğum
20 Şubat, 1972
Eğitim
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Edebiyat Öğretmeni, Sendikal Hareket ve İnsan Hakları Aktivisti;  Siyasetçi - XXV. ve XXVI. Dönem Van Milletvekili. 20 Şubat 1972'de Van Başkale'de doğdu. Baba adı Mehmet, anne adı Hemra'dır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.

Edebiyat öğretmenliği yaptı. İnsan Hakları Derneği Üyeliği, Cezaevleri ve Çocuk Komisyonu Görevliliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu bünyesindeki Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası İlçe Temsilciliği ve Üst Kurul Delegeliği, Van Eğitim-Sen Şube Başkanlığı, KESK Üst Kurul Delegeliği görevlerinde bulundu. Tamara Sander Kültür, Sanat ve Turizm Derneğinin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Lezgin Botan, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden XXV. ve XXVI. Dönem Van Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.  Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi oldu. İyi düzeyde Kürtçe bilen Botan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Lezgin Botan, 2017 yılında yürütülen terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılmıştır.

KAYNAK: TBMM Albümü 25. Dönem (tbmm.gov.tr, 18.11.2016), Gözaltına alınan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan serbest bırakıldı (sondakikaturk.com.tr, 30.01.2017), TBMM Albümü 26. Dönem Milletvekilleri (PDF - tbmm.gov.tr, 2018).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör