Hasan Aksay (Orgeneral)

Hava Kuvvetleri Komutanı, Korgeneral, Asker

Doğum
Eğitim
Hava Harp Akademisi

Asker, Orgeneral, 28. Hava Kuvvetleri Komutanı. 1947 yılında İzmir’in Ödemiş ilçesinde doğdu. 1965 yılında Askeri Hava Lisesinden, 1967 yılında Hava Harp Okulundan mezun oldu ve 1969 yılında pilotaj eğitimini tamamladı.

1979 yılına kadar Hava Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde kol uçucusu olarak görev yapan Hava Orgeneral Aksay, 1981 yılında Hava Harp Akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak; 4. Ana Jet Üs 141. Filo Komutanlığında eğitim subaylığı, harekat subaylığı ve Filo Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Genel Sekreterlik Koordinasyon Şubesinde harekat subaylığı ve şube müdürlüğü, Ottowa Askeri Ataşeliği, 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığında Kontrol Heyeti Başkanlığı ve Harekat Komutanlığı, 2’nci Taktik Hava Kuvveti Komutanlığında Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu arada 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamladı.

Hava Orgeneral Hasan Aksay 1994 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbede; 8’inci ana jet üs komutanlığı, Hava Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Plan Harekat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu ve 1998 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile; 1’inci Taktik Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2002 yılında Korgeneralliğe terfi ederek sırasıyla; Hava Eğitim Komutanlığı, 1’inci Hava Kuvveti ve birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ile Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu ve 2007 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral olarak; Harp Akademileri Komutanlığı görevini müteakip 25 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı. 29 Temmuz 2011 tarihinde emekliye ayrıldı.

Hava Orgeneral Hasan Aksay, İclal Aksay hanımefendi ile evli olup iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir. NATO Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Başarı Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Pakistan İmtiyaz Madalyası, TSK Şeref Madalyasına sahiptir.

HAKKINDA: Korgeneral Hasan Aksay'ın biyografisi  (4 Ağustos 2007), İlk savaş uçağı 2036'da - Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, 25 yıl sonra Türk Hava Kuvvetleri'nin kendi uçağını yapacağını söyledi (cumhuriyet.com.tr, 13 Nisan 2011), Hava Kuvvetleri Komutanı'ndan PKK mesajı (cnnturk.com, 11 Aralık 2018), Hava Kuvvetleri Komutanları (hvkk.tsk.tr, 18.04.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör