Ersin Tatar

Siyaset ve devlet adamı, Medya Patronu, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milletvekili, İş İnsanı

Doğum
07 Eylül, 1960
Eğitim
Cambridge Üniversitesi
Burç

İş adamı, medya patronu,  siyaset ve devlet adamı, eski Maliye Bakanı, UDP Milletvekili – UDP Genel Başkanı - KKTC eski Başbakanı – şimdiki KKTC Cumhurbaşkanı.

Ersin Tatar, 7 Eylül 1960 tarihinde  Kıbrıs’ın merkezi, bahçeli evleri, yasemin kokulu sokakları ile ünlü Lefkoşa’da dünyaya geldi.

Anne tarafından ailesi Müftü Hakkı efendiye ve ondan da ötesine kadar uzanır.

Dedesi Cemal Müftüzade, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Doktor Fazıl Küçük’ün müsteşarlığını yaptı.

Ersin Tatar, 8 yaşındayken annesi Canev hanım yaşamını yitirdi.

Babası Rüstem Tatar ise Kıbrıs Türk siyasetinin en önde gelen isimlerinden biri idi

Baba Tatar, 1960’ta Türk ve Rumların ortaklaşa kurduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Sayıştay Başkanlığı, 1967’den 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’na ve sonrasında KKTC’nin ilan edildiği 1983’e kadar Kıbrıslı Türklerin Maliye Bakanlığı’nı yaptı.

Rüstem Tatar Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1960 Londra ve Zürih anlaşmalarında ise Türk heyetinin ekonomi danışmanıydı.

Yani, Ersin Tatar siyasetin içine doğdu, siyasetle birlikte büyüdü.

Tatar, ilk ve orta eğitimini Kıbrıs’ta, lise ve Üniversite eğitimini ise İngiltere’de tamamladı.

1982 yılında Cambridge Üniversitesi’nden mezun olan Ersin Tatar, 1986 yılına kadar dünyanın en önemli denetim ve mali müşavirlik şirketi olan Price Waterhouse’un İngiltere Merkez ofisinde çalıştı.

Sonra yolu bir dönem dünyada adından en fazla söz ettiren firmalardan biri olan Polly Peck ve ünlü Kıbrıslı Türk iş insanı Asil Nadir’le kesişti.

Ersin Tatar, 1986-1990 yılları arasında İngiltere’de Polly Peck  Firması’nda çalıştı, önemli deneyimler elde etti, pek çok ünlü iş insanı ile tanışma, birlikte çalışma fırsatı buldu.

1990-1992 yılları arasında da Ankara’da FMC-Nurol Savunma Sanayi A.Ş’de Finansman Müdürü olarak görev yapan Ersin Tatar, 1992-2001 yılları arasında ise İstanbul’da Türkiye’nin en fazla izlenen televizyon kanallarından biri olan Show TV’de Mali İşler Koordinatörlüğü görevini yürüttü.

Medyaya özel bir ilgi duyan Ersin Tatar 1996 yılında çok sevdiği vatanında ilk özel televizyon kanalı olan “Kanal T”yi kurdu.

Aşığı olduğu memleketine dönüşü ile birlikte aktif politikaya girmeye karar veren Ersin Tatar, görüşlerine en yakın parti olan Ulusal Birlik Partisi’ni adres olarak seçti.

Ersin Tatar, önce Parti Meclisi’ne girdi, Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. 19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde ise UBP’den milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.

4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan 8. Eroğlu Hükümeti’nde Maliye Bakanı olarak görev alan Ersin Tatar, 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan Küçük Hükümeti’nde de görevine devam etti.

2013 yılına dek başarı ile bu görevi sürdüren ve bu başarısı herkes tarafından ifade edilen Ersin Tatar, aynı yıl yapılan seçimlerde yeninden milletvekili seçildi.

2103-2018 yılları arasında Cumhuriyet Meclisi Maliye, Ekonomi, Bütçe ve Plan Komitesi’nde aktif görev yapan Tatar, bir süre de bu komitenin başkanlığını sürdürdü.

Ersin Tatar, 8 Ocak 2018’de yapılan milletvekilliği seçiminde 3’ncü kez Parlemento’ya grime hakkını kazandı.

Tatar, aynı yıl Ekim ayında gerçekleştirilen UBP Kurultayı’nda Genel Başkan seçildi.

Ersin Tatar, 8 Mayıs 2019’da koalisyon hükümetinin istifa etmesi üzerine yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Tatar, 22 Mayıs 2019’den itibaren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yaptı.

2020 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimine Ulusal Birlik Partisinin adayı olarak katılmış ve 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan ikinci tur seçiminde Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Ersin Tatar, aktif politikanın yanı sıra pek çok sivil toplum kuruluşu, dernek ve kulüpte de görev yaptı.

Tatar, 1997-2001 yılları arasında İstanbul Kıbrıs Türk Kültür Derneği, 2001-2003 yılları arasında ise Yenicami Ağdelen Spor Kulübü’nde ( YAK) Başkanlıklarını  yürüttü.

Ersin Tatar, Sibel Tatar’la evli olup, Canev ve Cansu adlı iki kız babasıdır.

Hakkında 2020 yılında, Ferhat Atik’in “Hiç Vazgeçmedim - Kıbrıs Davası’nın Peşinde Bir Dava Adamı: Ersin Tatar” adlı kitabı yayımlanmıştır.

 

HAKKINDA: Yıltan Taşçı / İngiliz Okulu'nda Öğrenim Görmüş Kıbrıslı Türk Değerler ((2010, s. 195, Lefkoşa: Deniz Plaza Yayınları),  Ferhat Atik / Hiç Vazgeçmedim - Kıbrıs Davası’nın Peşinde Bir Dava Adamı: Ersin Tatar (2020), KKTC'de Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçildi" (Anadolu Ajansı. 18 Ekim 2020, Erişim tarihi: 18 Ekim 2020), Ersin Tatar: Türkiye ile yürümeye devam etmeliyiz  (sozcu.com.tr, 7 Mart 2021), Ersin Tatar kimdir? (sozcu.com.tr, 11 Ekim 2020), Ersin Tatar Kimdir ? (ersintatar.net, 16.04.2021).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör