Vedat Göral

İç Hastalıkları Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Diyarbakır Tıp Fakültesi

Akademisyen, iç hastalıkları profesörü. 1958 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk okulu Ziya Gökalp İlkokulunda, orta ve liseyi Ziya Gökalp Lisesi’nde okuyarak tamamladı. Diyarbakır Tıp Fakültesi'ni 1981 yılında, birincilikle bitirdi. 1986 yılında ihtisasını tamamlayarak İç Hastalıkları uzmanı oldu. 1 yıl süreyle Diyarbakır SSK Hastanesinde İç Hastalıkları uzmanı olarak çalıştı. 1987 yılında Yardımcı Doçent, 1992 yılında Doçent, 1998 yılında Profesör unvanlarını aldı.

1987-2011 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü ve Gastroenteroloji Kliniğinde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1988 yılında Japon hükümetinin verdiği bursu kazanarak, 2 yıla yakın süre, Chiba Üniversitesinde Gastroenteroloji alanında, Prof. Dr. Kunio Okuda ve Prof. Dr. Masao Ohto ile birlikte, karaciğer, safra kesesi ve pankreas ile ilgili çalışmalarında bulundu. 1993 yılında, Almanya’nın Giessen şehrinde, Prof. Dr. Hans-Ulrich Klör ile birlikte, ülser hastalığı ile ilgili çalışmalar; 1998 yılında, İngiltere’de Londra Tıp Fakültesi Chelsea&Westminster Hastanesinde Prof. Dr. Iain M Murray-Lyon ile birlikte, Endoskopi ile ilgili çalışmalar yaptı.

TRT’de üç yıl süreyle "Dicleden Gelen Şifa" adlı sağlık programını hazırlayıp sundu. Diyarbakır Tanıtma ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yapıp, çalışmalarına aktif olarak katıldı. Diyarbakır Fen lisesinde 2000-2002 yılları arasında, okul aile birliği başkanlığını üstlendi. Türk-Japon Üniversiteliler Derneği, Türk Gastroenteroloji Derneği, Viral Hepatitle Savaş Derneği, Karaciğer Hastalıkları Araştırma Derneği, HeBiPa Derneği, IASGO (International Association of Surgeons, Gastroenterologist and Oncologist) derneği; 2007 yılından itibaren, Türk Gastroenteroloji Derneğinde Denetleme Kurulu üyelikleri ve Endoskopi derneğinde Denetleme kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu (2009).

Prof. Dr. Vedat Göral'ın, yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış çok sayıda makale ve bildirileri, yurtiçi ve yurtdışında Bilimsel Kongrelerde Türkçe ve İngilizce sunumları mevcuttur. Halen, İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medical Park Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Göral, İngilizce ve Japonca bilmektedir.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 486, 2. bas. 1997), Kendisinden alınan bilgiler (Ocak 2013), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

 

                                                                                              

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör