Uğur Şahin

Tıp Profesörü, İş İnsanı

Doğum
29 Eylül, 1965
Eğitim
Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi
Burç

Tıp profesörü, iş adamı, BioNtech şirketinin İcra Kurulu Başkanı. 29 Eylül 1965, İskenderun / Hatay doğumlu. BioNTech'in CEO'su olan Prof. Uğur Şahin, aynı zamanda Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi'nde çalışıyor. Daha önce de eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed adlı ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu.

İmmünolog ve onkolog olan Şahin, İskenderun'da doğduktan sonra dört yaşında ailesiyle birlikte Almanya'ya göçmüştü.

Babası Köln'deki Ford fabrikasında çalışan Şahin'in hayali doktor olmaktı. Bir fabrika işçisinin çocuğu için ulaşması zor bu hayali gerçek kılan Şahin, bugün eşiyle birlikte Almanya'nın en zengin 100 kişisi arasında. İngiliz Telegraph gazetesine göre çift, ilk şirketleri Ganymed'i 1,4 milyar euroya satmıştı.

CEO’su olduğu şirket Avrupa'daki corona virüsüne karşı geliştirilen ilk aşıları insanlar üzerinde denemeye başladı. BioNTech'in piyasa değer ise 20 milyar euroyu aştı.

 

Uğur Şahinden flaş sözler: Koronavirüs en kötüsü değil, Hazır olmalıyız

 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ilk aşıyı geliştiren Biontech şirketinin kurucusu bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg'e önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde de normalleşme için dikkat çeken tarih açıklamasıyla gündeme gelen Şahin'in dikkat çeken uyarısı gündeme bomba gibi düştü.

Uğur Şahin, röportajında Kovid-19 salgınının dünyanın gördüğü en kötü salgın olmayacağını; gelecekte hepimizi daha ölümcül ve yıkıcı salgınların beklediğini söylerken bu durumla başa çıkmanın anahtarının hazırlıklı olmak olduğunun altını çizdi.

Şahin'e göre hazırlıklı olmak için insanlığın alabileceği en büyük önlemin aşılarda saklı olduğunu vurguladı.

Uğur Şahin röportajında şu ifadelere yer verdi: 'İlaç üreticileri ve dünya devletlerinin birincil hedefi bir aşı üretildikten sonra tüm dünyayı üç ay içinde bağışık hale getirecek bir üretim kapasitesine ulaşmak olmalıdır.'

Dünyadaki aşılama üretimi ve kampanyaların şu anki durumuna bakınca bu gerçekleşmesi zor bir hayal gibi görünüyor. Şahin bunun çözümünün ise devletler ve özel sektör arasında yapılacak ortaklıkta yattığını belirtiyor. Bunun sağlanması için de sigorta sistemindeki sorunların giderilmesi gerekiyor.

Şahin 'Dünyadaki tüm nüfus için yeterli dozu üretmeye hazır değiliz.' diyor ve ekliyor 'Bunun değişmesi gerek. Aşıyı sadece hızlıca bulmak değil aynı zamanda yeterli dozu hızlıca üretmek de en önemli zorunluluk.'

 

2022’de Hedef 3 Milyar Doz

 

Şu an itibarıyla Avrupa nüfusunun yüzde 7’si, ABD nüfusunun ise yüzde 19’u en az 1 doz aşı olmuş durumda. Şahin, aşı üreticilerinin gelecek yıl tüm dünyaya yetecek dozu sağlayacağını düşünüyor.

Pfizer-BioNTech’in 2022 için koyduğu yıllık hedef Şahin tarafından 3 milyar doz olarak açıklanmıştı. Ortaklıklara açık olduğunu belirten Şahin, “Ancak sadece onlara bağlı kalamayız” diye konuştu.

 

Şahin'e Göre Normalleşme Ne Zaman?

 

Uğur Şahin geçtiğimiz haftalarda normalleşme süreci hakkında Alman basınına açıklamalarda bulunmuş; Der Spiegel ve Bild gazetesine verdiği mülakatta, aşılamayla birlikte vaka sayılarında önemli ve kalıcı düşüşün Mayıs- Haziran aylarında gerçekleşeceğini söylemişti.

 

Aşılanma En Büyük Etken

 

Aşılamaya vurgu yapan Şahin, "Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Covid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor" şeklinde konuştu.

 

Her İki Yılda Bir Aşı Tekrarı

Virüsteki mutasyonların artmasının endişe verici olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, geliştirdiği aşının bu kadar yüksek etki etmesini beklemediğini de ayrıca belirtti. Şahin, koronavirüs aşısı sayesinde virüsün insan vücudundaki gelişiminin engellendiğini ifade ederken koronavirüs aşısının her iki yılda bir tekrar edilmesi gerektiğini de ayrıca belirtti.

 

KAYNAK: Profesör Uğur Şahin kimdir? (sozcu.com.tr, 29 Nisan 2020), Uğur Şahin kimdir? (haberturk.com, 16 Kasım 2020), Uğur Şahin kimdir, kaç yaşında, nereli? (hurriyet.com.tr, 20 Kasım 2020), Dünyanın umudu Prof. Dr. Uğur Şahin, Hürriyet’e konuştu: 'Türkiye için yeterli doz depoladık' (hürriyet.com.tr, 23.12.2020), Uğur Şahin'den flaş sözler: Koronavirüs en kötüsü değil! Hazır olmalıyız (hürriyet.com.tr, 13.03.2021).

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör