Murat Karataş

Muhabir, Gazeteci

Doğum
Eğitim
Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü

Gazeteci, tv muhabiri. 1972 yılında Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini babasının memuriyeti nedeniyle Türkiye'nin çeşitli illerinde tamamladı. 1996 yılında girdiği Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü'nden 2001 yılında mezun oldu.

Mesleğe, 1994 yılında Ankara'nın Polatlı ilçesindeki yerel bir televizyon kanalında başladı. Öğrenim hayatı boyunca Eskişehir'deki yerel medya kuruluşlarında yarı zamanlı olarak çalıştı.

Diyarbakır'daki askerlik hizmetinden sonra İstanbul'da sırasıyla Birgün Gazetesi, TGRT Haber Televizyonu, TV8 ve Habertürk Televizyonu haber merkezlerinde görev yaptı.

Uzun süre Güneydoğu Anadolu, Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki çatışma bölgelerinde görev yaptı. Musul'un DAEŞ tarafından işgalini ve sonrasında kenti kurtarmak için başlatılan harekâtı yerinde izledi. Fırat Kalkanı ve Zeytindalı harekâtlarında sınır hattında görevliydi.

Irak'ın kuzeyinde TSK tarafından gerçekleştirilen Kararlılık Harekâtı sonrası kurulan üs bölgelerine giren ilk televizyon muhabiri oldu.

Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde Suriye ve Rus savaş uçaklarının Türk jetleri tarafından düşürülmesine bizzat tanıklık etti. Görüntüler uluslararası ajanslar tarafından dünyaya servis edildi.

Murat Karataş, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık muhabirliği yaptı. Haber Global'de muhabir olarak görev yapmaktadır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından farklı zamanlarda iki kez ödüle layık görüldü.

Piyano çalmayı seviyor. Ortadoğu kültürüne ve özellikle de mutfağına hayran.

HAKKINDA: Haber Global Ekran Yüzleri (haberglobal.com.tr, 11.02.2021), Cephe hattında son durum ne? (facebook.com, 11.02.2021).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör