Türk Halk Müziği sanatçısı, Türk Halk Müziği araştırmacısı. 28 Eylül 1950 tarihinde Van’ın Erciş ilçesinde doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Erciş’te okuyan Subaşı, daha sonra Diyarbakır İlköğretmen Okulu’na girdi. 1968 yılında mezun olarak Van ve Ankara’da 6 yıl süreyle öğretmenlik yaptı.

1974-1977 yılları arasında TRT Müzik Dairesi Başkanlığı’nda 'Repertuvar memurluğu' ve 'Uzman' kadrolarıyla Türk Halk Müziği alanında çalıştı.

1977 yılında TRT Ankara Radyosu’nda 'Ses Sanatçısı' olarak görev yapmaya başladı. Van ve Bitlis yöreleri başta olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi türkülerinin birçoğu, onun derleme çalışması veya kaynak kişiliğiyle TRT repertuvarına girdi.

Derlediği türküleri, albümleri aracılığıyla dinleyiciyle buluşturan sanatçının 12 adet kasetçalar-CD, 6 adet uzunçalar çalışmasının yanı sıra başrol oynadığı 3 sinema filmi de bulunuyor. 'Hamayılı Boynundayım' adlı uzunçalarıyla 'Altın Plak' alan sanatçı, ülkemizin birçok şehrinin önemli kültür merkezlerinde gerçekleştirdiği 100’ün üzerinde halk konserinin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir’in önemli mekânlarında halk müziği programları yaptı. Avrupa’nın çeşitli kentleri ve Avustralya başta olmak üzere birçok ülkede halk konserleri ve resmi konserler gerçekleştirdi.

İstanbul Radyosu 'İcra Denetim Kurulu Üyeliği', Müzik Dairesi bünyesinde 'Merkez Repertuvar ve Denetim Kurulu Üyeliği'nde bulundu.

1985 yılında TRT İstanbul Radyosu’na geçen Hüsamettin Subaşı, müzik çalışmalarına halk ve kültür konserleriyle İstanbul’da devam etmektedir.

KAYNAK: Hüsamettin Subaşı (Milliyet.com.tr- 08.11.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör