Uluğ Nutku

Profesör, Akademisyen, Felsefeci, Yazar

Doğum
Ölüm
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

Felsefeci, akademisyen, profesör, yazar (D. 1935, Zara / Sivas – Ö. 2014, Mersin). İstanbul Robert Koleji ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültenin Sistematik Felsefe ve Mantık kürsüsüne asistan olarak göreve başladı. Akademik formasyonunu tamamlayarak profesör unvanını aldı. Cumhuriyet ve Çukurova Üniversitelerinde Felsefe Grubu Eğitimi Anabilim Dalında görev yaptı. 2010 yılında Mersin’de öldü.

“Uluğ Nutku, çeşitli vesilelerle kaleme aldığı ya da sunduğu çalışmalarını İnsan Felsefesi Çalışmaları başlıklı bir kitapta bir araya getirdi ve baştan beri insan sorunlarıyla ne denli yoğun bir biçimde uğraştığını, tüm çabasının insanı anlamaya yönelik olduğunu apaçık bir biçimde gözler önüne serdi. Felsefeye ilişkin çabasını özel olarak insan dolayımında sergileyen Uluğ Nutku, felsefeyi bir masa başı etkinliği olarak değil, kuramsal temelli gözlemlere dayalı bir kavrama/anlama yolu olarak görüyor.” (Betül Çotuksöken)

ESERLERİ:

FELSEFE: İnsan Felsefesi Çalışmaları (1998), Felsefe ve Güncellik (2005), Ur Uruk Urşu.

ÇEVİRİ: Satrançta Turnuva Hazırlığı (1999), Farabi Felsefesi ve Ortaçağ Düşüncesine Etkisi (Gülnihal Küken ile, 2001).

KAYNAK: Vitrindekiler (Cumhuriyet Kitap, 11.2.1999), Betül Çotuksöken / Çarpıcı Düşünceler Toplamı (Cumhuriyet Kitap, 6.5.1999), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), TYB Kültür ve Sanat Yıllığı (2015).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör