Abdulaziz Kıranşal

Gazeteci-yazar, İlahiyatçı

Doğum
Eğitim
Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

İlahiyatçı, gazeteci yazar. 1978, Kars doğumludur. İstanbul Kağıthane İmam hatip lisesi ve Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Aynı Üniversitenin İlahiyat Fakültesi Tefsir ana bilim dalında yüksek lisansını tamamladı. Halen aynı alanda akademik ve ilmi çalışmalarına devam etmektedir.

Yazıları Özgün Düşünce, İlayda, ve Tezkire gibi dergilerde yayınlanmaktadır. Milli Gençlik Vakfında üniversite başkanlığı ve orta öğretim başkanlığı gibi bir çok kademede görev yaptı. Ehli Sünnet Alimler birliği ve Müslüman alimler Birliğinde aktif görev aldı. Anadolu Gençlik Adana Şubesi bünyesinde DAİM Davet ve İslami ilimler Araştırmaları merkezinin kuruculuğunu yaptı.

Halen Anadolu Gençlik Derneği & Milli Gençlik Vakfı Genel Merkez Danışma Kurulu Başkanlığı ve Milli Gazetede köşe yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Davet ve İslami İlimler Merkezinde Tefsir, Hadis ve Davet dersleri vermektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Kitapları:

 

Ahlak ve Maneviyat Risalesi,

İslam Davetçilerine Dersler,

Sosyal Medya İlmihali,

Son Okçular Tepesi Evimiz Ailemiz,

Müslüman Gençlere,  

İslami Solun Müfessiri.

 

KAYNAK: Hakkımızda - Abdulaziz Kıranşal Kimdir? (abdulazizkiransal.com, 20.12.2020), Abdulaziz Kıranşal - Yazarlar (milligazetel.com.tr, 20.12.2020).

BÜYÜK MAHKEMEYE HAZIR MISINIZ?

Bütün mazlumların dört gözle beklediği, zalim ve günahkârların ise hiç gelmesin istediği o büyük mahkeme kurulduğu gün, hepimiz tek tek hesabımızı vermek için o mahkemeye çıkacağız… * O gün tüm insanlar “Üzerinde hiçbir alamet (dağ, dere, bitki vb.) bulunmayan, halis buğday unundan yapılmış yufka gibi beyaz ve parlak bir düzlükte toplanacak.” (Buharî) Ve o büyük mahkeme kurulacak… * Bu mahkemenin hâkimi yani hüküm vereni; âlemlerin rabbi olan Allah olacak.

Bu mahkemenin hukuku; batı hukuku, Roma hukuku, AB yasaları, ya da İtalyan ceza hukuku değil, Adil olan Allah’ın koyduğu hukuk olacak… * O gün, kimseye haksızlık yapılmayacak, hiçbir şey unutulmayacak. Amel defterini eline alan, bu nasıl bir kitapmış, küçük, büyük her şeyi yazmış diyecek. (Kehf, 49) O gün, hesap, zerreler üzerinden görülecek. Kim zerre kadar hayır işlemişse onun karşılığını, kim de zerre kadar şer işlemişse onun karşılığını görecek. (Zilzal, 7-8) * Bu mahkemede azalarımız şahitlik edecek, dillerimiz, ellerimiz ve ayaklarımız şahitlik edecek. (Nur, 24) Kulaklarımız, gözlerimiz ve derilerimiz şahitlik edecek. (Fussilet, 20) Üzerinde gezip dolaştığımız yer, bizim tüm yapıp ettiklerimizi haber verecek. (Zilzal, 4) * O gün mahşer meydanındaki kalabalık yarılacak ve bir sessizlik olacak, çünkü tüm bu şahitlerden başka büyük bir şahit daha gelecek. Ve Peygamber (s.a.s) konuşacak şahit olarak ve diyecek ki, “Ey Rabbim benim bu kavmim bu Kur’an’ı terk edilmiş bıraktı.” (Furkan, 30) * O gün, kimse şahitleri satın alamayacak. Tehdit edemeyecek. Baskı yapamayacak. Yalancı şahitler getiremeyecek. Gizli tanıklar olmayacak. Kimse kimseye iftira edemeyecek. Kimse kimsenin suçunu üstlenemeyecek… *

Hâkimin değişmesi talebinde bulunuyorum! İtiraz ediyorum! Temyize gidiyorum! Bir üst mahkemeye havale ediyorum! Avukatlarımı değiştiriyorum! Delillerin toplanması ve şahitlerin dinlenmesi için mahkemeyi 6 ay sonraya erteliyorum! Orada bunların hiç birisi olmayacak… * O gün, adam kayırma, rüşvet, torpil, iltimas olmayacak. Yukarıdan bir telefon ya da küçük bir not da gelemeyecek. Makam sahipleriyle akrabalık, dostluk, yakınlık hiçbir işe yaramayacak. Çünkü o gün herkes birbirinden kaçacak. O gün, kişi, kendi öz kardeşinden, annesinden ve babasından, eşinden ve çocuklarından bile kaçacak. Çünkü o gün herkes kendi derdine düşecek. (Abese, 34-37) * O gün, tüm dokunulmazlıklar kaldırılacak. Orada kimseye gücünden, malından, makamından, zenginliğinden, akademik kariyerinden, ünvanından, apoletinden dolayı bir ayrıcalık yapılmayacak… * O gün, yönetenler ve yönetilenler, takip edilenler ve takip edenler, emredenler ve emre uyanlar, efendiler ve köleler, troller ve sahipleri, liderler ve halkları herkes birbirini suçlayacak.

O gün liderlerine uyup yanlış yollara sapanlar, siz olmasaydınız biz müminlerden olurduk diyerek kime uymuşlarsa onları suçlayacaklar. Liderler de; siz doğru yoldan gittiniz de biz mi size engel olduk diyerek onları suçlayacak. (Sebe, 31-33) * O gün, günahkârlar, zalimler, müstekbirler, cehennem azabından kurtulmak için önce oğullarını fidye olarak vermek isteyecekler. Onlar kabul edilmeyince hanımımı ve kardeşimi alın! Ama beni almayın diyecekler. Onlar da kabul edilmeyince bütün aşiretimi alın ama beni bırakın diyecekler. Bu da reddedilince, kendini kurtarmak için yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak vermek isteyecek. Ama bunların hiç birisi fayda etmeyecek. (Mearic 11-14) O gün gelip, o büyük mahkeme kurulmadan hazırlık yapalım…

KAYNAK: Abdulaziz Kıranşal - Köşe Yazıları (abdulazizkiransal.com, 20.12.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör