Deniz Yılmaz

Prodüktör, Besteci, Gitarist, Şarkı Sözü Yazarı

Doğum
05 Şubat, 1974
Eğitim
Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü
Burç

Türk gitarist, şarkıcı, söz yazarı, besteci ve prodüktör. 5 Şubat 1974’de İstanbul’da doğdu. Öğrenciyken yer jimnastiğiyle ilgilenmeye başladı ancak sakatlanınca jimnastiği bırakması gerekti. Bunun üzerine Deniz gitarla ilgilenmeye başladı. Deniz Yılmaz’ın müzik hayatı böyle başladı.1993'te Bilkent Üniversitesi'nin işletme bölümünü kazandı. Burada bir müzik kulübü açtı.

2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Duysal Tasarım Programı, Müzik Teknolojisi dalını kazandı.

 

 Müzik Yaşamı:

 

Ortaokulda gitarın yanı sıra davul dersleri de aldı ve yine bu tarihlerde grup ‘Indians’ı kurdu. Lise yıllarında gitarist ve solist olarak katıldığı birçok yarışmada derece alınca ‘Ben şarkı da söyleyebiliyormuşum’ diyerek gitar ve davulun yanına bir de vokali ekledi.

Daha sonra profesyonel olarak konserler vermeye başladı. Cockroach adlı grupla çalıştı ve bu gruptan Jan Peridar ile ilk prova stüdyosunu açtı. (Yakın tarihe kadar açık olan Stüdyo Punch kapatılmıştır).

1995’te ise kendi bestelerini çalan Outside grubunda yerini aldı. Outside birçok yarışmaya katıldı. Grup 1997’de Türkçe sözlü müziğe yöneldi ve Kurban adını aldı. Kendisi ‘Kurban’ adının isim babasıdır aynı zamanda. Bu ismi niye seçtiği sorulduğunda da şöyle cevap veriyor: ‘Kendimizi kurban gibi görme, müzikte istediğimizi yapamayacağımız korkusu. Bu pop piyasasında biz kesin kurban oluruz dedik. Aynı zamanda kardeş anlamına da geliyor’. Kurban 1999’da ‘Kurban’ albümünü çıkarıyor ve grubun korktuğu gibi pop piyasasında kaybolmuyorlar, Türkiye’deki rock dinleyicisi onlara sarılıyorlar ve ‘Sert’ albümü çıkana kadar geçen uzun sürede onların hep arkasında oluyorlar.

‘Kurban’ albümünün çıkışının bir önemi de şudur. Deniz Yılmaz rock müziğe Türkçe söz yazmakla Türk rock’ında büyük bir adım atmıştır. O güne kadar müziğe İngilizce söz ve İngilizce’ye benzetilerek okunan Türkçe sözler hakimdi. Deniz Yılmaz işte buna karşı bir adım atmıştı ‘kurban’ albümünde. Deniz Yılmaz 2001 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Duysal Tasarım Programı, Müzik Teknolojisi dalını kazandı.‘Sert’ adlı albümünü Stüdyo Punch’ta kaydetti 2002 yılında çıkan, Kurban’ın 2005 çıkışlı ‘İnsanlar’ albümünde kayıt, mix, prodüktörlük gibi birçok göreve soyundu. 2010 mayıs ayında çıkan Sahip (albüm) albümünün de mixini yaptı.2012 Yılında İnsanlar Albümüne konmayan Usulca, 2014 yılında Nafile ve en son İyi Ol adlı teklileri çıkarttı.

 

Kurban ile birlikte diğer çalışmaları:

 

Deniz Yılmaz’ın üyesi olduğu gruplar Kurban’la sınırlı değil. Kendisi aynı zamanda Panik grubunda bas gitar ve geri vokal olarak yer aldı. Ayrıca Panik’in 2006’da çıkan ilk albümü Almayan Böyle Olsun'da prodüktör olarak yer aldı.

Kurban ve Panik grupları dışında Sumeru (eski kraker) grubunda bas gitar çaldı. Direc-t‘in ‘Rus kozmonatları’ adlı albümünün prodüktörlüğünü üstlendi.

Şebnem Ferah, Demir Demirkan, Öztürk, Direc-t gibi birçok müzisyen ve gruba yazdığı şarkı sözleriyle destek olmuştur. Ayrıca Deniz Yılmaz, uzun dönem olarak 15 ay askerlik yapmıştır.

Ayrıca şu an Panik grubunda beraber yer aldığı Kaan Alptekin (Bateri) ile Beton adlı grupta çalışmalara devam etmektedir.

Kendi solo albümünü çıkartmayı düşünmektedir ve Sinan Güngörer ile birlikte bir de Totem adlı grubu vardır.

 

KAYNAKÇA: Deniz Yılmaz (kurbanofficial.com, 16.12.2020), Deniz Yılmaz (afratafra.org/soylesiler, 16.12.2020), Deniz Yılmaz (wikizero.com/tr, 16.12.2020), Deniz Yılmaz (turkpopmuzik.net, 16.12.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör