Talip Özdeş

Tefsir Araştırmacısı, Araştırmacı

Doğum
06 Şubat, 1954
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümü
Burç

Tefsir araştırmacısı. 6 Şubat 1954, Sivas doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Sivas’ta tamamladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünü (1978) bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptı. Arapça ihtisası için Suudi Arabistan Ümmü’l-Kura Üniversitesine gitti (1986-88). Yüksek lisansını (1992) ve doktorasını (1997) Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tefsir Anabilim Dalında yaptı. Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı (1994-). Burada doçent (2000) oldu. Aynı eğitim kurumundaki öğretim üyeliğinin yanında Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de yürüttü.

Telif ve çeviri makaleleri CÜ İlahiyat Fak. Dergisi, İLAM Araştırma Dergisi, İslâmî Araştırmalar Dergisi, Kitâbiyât, Erciyes, Revak, İslâm dergileri ile ortak kitaplarda yayımlandı. Ulusal ve uluslararası toplantılara katılarak bildiriler sundu.

 ESERLERİ:

ARAŞTIRMA: Mâturîdî’nin Tefsir Anlayışı (2003), Cinsiyet Kimliğinin Dinî Kültürel Sosyal Boyutunun Kur’an Perspektifinden Tahlili, Kur’an ve Cinsiyet Ayrımcılığı (2005).

ÇEVİRİ: İslâm Açısından Tarihe Bakışımız (Muhammed Kutub’dan, 1990)

KAYNAK: Prof. Dr. Yakup Çiçek - Bünyamin Açıkalın / Türkiye İlâhiyat Fakülteleri Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Biyografileri (2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör