Talip Karakaya

Felsefe Tarihçisi

Doğum
31 Ocak, 1961
Eğitim
Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
Burç

Felsefe tarihçisi. 31 Ocak 1961, Bulancak / Giresun doğumlu. İlk ve ortaokulu Bulancak’ta, liseyi Giresun’da okudu. Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini 1987 yılında bitirip yüksek lisans ve doktora yapmak üzere Fransa’ya gitti. Paris Sorbonne Üniversitesi Felsefe Tarihi Bölümünden “Emmanuel Mounier, Critique de l’Existentialisme” (Emmanuel Mounier ve Varoluşculuğun Eleştirisi) adlı doktora teziyle mezun oldu. 1998 yılında yardımcı doçent unvanıyla Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Felsefe Tarihi Anabilim Dalına öğretim üyesi olarak atandı. 2005 yılından itibaren görevini doçent unvanıyla sürdürdü.

Egzistansiyalizm ve Sartre ağırlıklı Türkçe ve Fransızca makaleleri 2000 yılından itibaren SDÜ İlahiyat Fakültesi Dergisi, DEÜ İlahiyat Fakültesi Dergisi, Felsefe Logos, Felsefe Dünyası ve Doğu Batı dergileri ile katıldığı sempozyumların bildirilerini toplayan ortak kitaplarda yayımlandı.

ESERLERİ:

DENEME-İNCELEME: Çağdaş Felsefi Düşünceler (2000), Jean-Paul Sartre ve Varoluşçuluk (2004), Sartre Felsefesinde Varlık Sorunu (2004).

ÇEVİRİ: Metafizik (Louis Millet’ den, 2004).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör