Ulaş Akçay

Şair

Doğum
09 Mayıs, 1980
Eğitim
Celal Bayar Üniversitesi Demirci Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü
Burç

Şair. 9 Mayıs 1980, Büyükkadı köyü / Diyarbakır doğumlu. İlk ve ortaokulu Diyarbakır’da, liseyi Diyarbakır ve İzmir’de tamamladı (1997). Üniversite yıllarına kadar çeşitli işlerde çalıştı. Celal Bayar Üniversitesi Demirci Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden (2002) mezun oldu. Aynı yıl Diyarbakır’a öğretmen olarak atandı. Üç yıl Silvan ilçesinin çeşitli köylerinde öğretmenlik yaptı. Halen Mersin’de öğretmenlik görevini sürdürmektedir.

Berfin Bahar, Ardıçkuşu, Dersim vb. edebiyat dergileri ile sosyal paylaşım sitelerinde hakkında yazılar yazıldı, şiirleri ve oyunları yayımlandı. Şiir dışında öykü, tiyatro oyunları, film senaryosu, beste gibi değişik yapıtları da bulunmaktadır. Eserlerinde işlediği konular genellikle toplumsaldır. Barış, sevgi, halkların kardeşliği, daha yaşanılır bir dünya, eşitlik, özgürlük, paylaşım gibi olguların mesajını vermektedir.

Öğretmen konulu şiir yarışmasında “Yarınlardır Öğretmen” isimli şiir ile birincilik ödülü (2002), bir internet sitesinde düzenlenen şiir yarışmasında ”Yeniden Kurulacak Dünya” isimli şiir ile birincilik ödülü (2005) aldı. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, Türkiye Edebiyatçılar Derneği” ile Türkiye Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği” üyesidir.

“Ulaş Akçay’ın, ileriye yönelik şiir kozasını örme inadını sürdüreceği kanısını taşıyorum. Benzer söylemle, onun şiir yoluna bilerek adım attığına inanıyorum.” (Refik Uğur)

ESERLERİ:

ŞİİR: Yeniden Kurulacak Dünya (2005), Yaşam Bizim Olmalı (2007), Zeka Küpü (2007), Umudun Gözyaşı (2009), Suyun Yüreği (2009), Küçük Yüreklere Şiirler (2011), Bir Mahpusun Gözyaşları (2011).

TİYATRO: Doğu’da Çocuk Olmak (2009), Umudun Gözyaşı (2009).

HAKKINDA: Ulaş Akçay / Yeniden Kurulacak Dünya (2005), İhsan Işık / TEKAA (2006) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör