Vecdi Çıracıoğlu

Öykü ve roman yazarı

Doğum
09 Aralık, 1953
Eğitim
İTÜ Metalurji Bölümü
Burç

Roman ve öykü yazarı. 9 Aralık 1953, Bursa doğumlu. 1954-1957 arası Bursa Milletvekili Sabahattin Çıracıoğlu’nun oğludur. Bursa Erkek Lisesi (1973), İTÜ Metalurji Bölümü (1979) mezunu. Çeşitli kulüplerde amatör olarak futbol oynadı. Demirçelik dökümhanelerinde metalurji mühendisi olarak görev yaptı. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor. PEN Yazarlar Derneği ve TYS üyesidir. Yazıları çeşitli dergilerde yayımlandı. TESK’in, Edebiyatçılar Derneğiyle birlikte düzenlediği öykü yarışmasında “Pervaneci Artaki Usta” adlı hikâyesiyle birinci oldu. İlk kitabı Kara Büyülü Uyku ile 1999 Can Yayınları Roman Ödülünü aldı.

TYS, PEN Yazarlar Derneği, Edebiyatçılar Derneği ve BESAM üyesidir.

 

Vecdi Çıracıoğlu İçin Ne Dediler?

 

“Olup bitenler hakkında bir kargaca tutulan günlükteki dil ile yazarın devreye girdiği bölümlerdeki dil ve de roman kişilerinin konuşturulduğu yerlerde kullanılan dillerin farklılığı da değinilmesi gereken ayrı bir özellik. Yazarın canlı ve yaratıcı bir dil kullanarak Türkçenin hakkını vermesi ise günümüzde göklere çıkarılan ancak dili katleden reklam yazarlarının yanında övgüyü gerçekten hak ediyor. (...) Böyle giderse, övgülere aldırmaz ve de sabırlı davranırsa kuşkusuz Türk romanına çok şey katacaktır ama karşımızda günümüzün büyük bir romancısını şimdiden muştulamaktadır bu romanı.” (Metin Cengiz)

 

KİTAPLARI:

 

Roman: Kara Büyülü Uyku (2003), Nehirler Denize Kavuştuğunda - Boğaza Dair Hikayat (2003), Gemileri Sayan Kedi (2011), Serseri Standartları Sempozyumu (2018), Son Voli - Serserilik Zor Zanaat (2019)

 

Öykü: Sarıkasnak Denize Dair Hikayat (2006), Mayhoş Zamanlar (2011), Ruhisar (2014), Oltacı (2017),

 

Anlatı: Gladyatör - Futbol Arenalarında Bir İsyanın Hikayesi Metin Kurt (2009, 2017).

 

Çocuk Romanı: Cam Kutu İçindeki Mücevher (Çocuk öyküsü, 2005),  Kemancı ve Küçük Kuş (2005), Mutlu Balık (2016),

 

Derleme: Rafetçe Bir Ressamın Alacalı Paleti.

 

Tarih: Devşirme Eşiktaşı’nın Ruhu, Rumeli Hisarı (2010).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), TBE Ansiklopedisi (2001), Murathan Muratoğlu / Vecdi Çıracıoğlu ile ‘Cimri Kirpi’ Üzerine ‘Vicdanı Olmayan Bağnaz ve Cahildir’ - Salih Aydemir / Romanda Şiirsel Duyarlık (Cumhuriyet Kitap, söyleşi, 25.7.2002), Metin Cengiz / Vecdi Çıracıoğlu Günümüzden Geçmişe Bakıyor - Cimri Kirpi (Cumhuriyet Kitap, 22.8.2002), Jale Sancak / Kenti Dinlemek-Büyülü Kent İstanbul’dan Öyküler (2002), Şeref Bilsel / Boğazda Kalan Hikâyeler (Virgül, sayı: 60, Mart 2003), Vecdi Çıracıoğlu / Nehirler Denize Kavuştuğunda: Boğaza Dair Hikayât (2003), Ahmet K. / Söyleşi (Varlık Kitap, Aralık 2004), Söyleşi (Kuzeyyıldızı, sayı: 7, 2003), TBMM Albümü 2. Cilt 1950-1980 (2010), Cem Eroğul  / Demokrat Parti Tarihi ve İdeolojisi (2014), Çıracıoğlu, Sabahattin (bgc.org.trbgc.org.tr, 24.03.2020), Sabahattin Çıracıoğlu (bursadakultur.org, 24.03.2020), Vecdi Çıracıoğlu kitapları (24.03.2020).

GEMİLERİ SAYAN KEDİ

Gemileri Sayan Kedi, darbe dönemlerinden özellikle yazarın deyimi ile güzdarbesi döneminden açılan yeni bir pencere... Ve o buruk, hüzünlü, acı kokan günlerinin hayatında oluşturduğu derin çizgilerde biriken, kanayan anılar. Roman boyunca yer alan zaman ve mekân detaylarıyla okuru o ana o mekâna götürmeyi başaran yazar, roman kahramanının hesaplaşmalarını kendine özgü dil ve anlatımıyla okurla buluştururken, öte yandan bir kez daha güzdarbesinin ruhlarda yarattığı fırtınaları gözler önüne seriyor... O günleri, o zamanların detaylarını, olayları, sanki hiçbirini yerinden oynatmak istemezcesine usulca ve bir o kadar da her şeyi yakıp yıkıp belleklerden silmek istercesine dinamik bir yapıyla okura sunuyor. Bu kitap sadece bir dönem romanı değil; bir yüzleşmenin öyküsü... Yazarın dediği gibi: "...Zaman, anların tespih tanesi toplamıdır, bir ten katarı misali raylarda..." -Ogün Kaymak- "...Sabahın izini açtılar sana en korkunç simada ve en güçlü tarafta. Dibe doğru yavaş inlerdesin. Ölüm seni gönderiyor. Dip balıklarını görüyorsun çevrende dolaşan. Birlikteler ve seni gözleyerek gülüyorlar, balık gözleriyle!.. Kaç kişiydiler? Hatırlamıyorsun... Çok büyük rüzgârlar varmış bilmediğin..."

Yazar: Arka Kapak

SON VOLİ SERSERİLİK ZOR ZANAAT

Deniz mutedil dalgalıya geçmişti; gök bulutsuz, fare tüyüydü. Başımı kaldırıp bakmadım ama öyleydi, mutlaka öyleydi. Çünkü denizin rengi de aynıydı. Bu mevsimde, bu aylarda, bu günlerin bu saatlerinde göğün rengi, denizin rengiyle aynı olurdu Boğaziçi’nde. Boğaz’ın kıyısında bir köy; eskiden Rumların, Ermenilerin yaşadığı…

 

Köyde yeniyetme bir deniz insanı, Mühendis diyorlar ona. Balıklar, isikara, akçakuşlar, Delisu, deniz aynaları, orkoz, apiko, zigurat ağ ve iskele başı… Bir deniz köyünün olmazsa olmazları. Tuzlu suyun başkahramanı Reis, Mavişim Niko, aktör Feridun Çölgeçen, Şoför Nebahat...

 

Ne duruyorsunuz öyle, haydi asılın küreklere! Son Voli durgun denizde aniden kopan fırtınaları, boş çekilen ağları, geceyi dolu kapatan deniz insanlarını anlatıyor. Vecdi Çıracıoğlu yıllar geçse de sağlamlığından bir şey kaybetmeyecek bir ağ gibi örüyor kitabını.

Yazar: Arka Kapak

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör