Mustafa Albayrak (Gazeteci Yazar)

Araştırmacı Yazar, STK Yöneticisi, İş İnsanı

Doğum
11 Aralık, 1967
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü
Burç

Jeofizik mühendisi, iş adamı, araştırmacı yazar.  11 Aralık 1967 tarihinde  İstanbul'un Şişli ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Tunceli'nin Çemişgezek ilçesindedir.

İlk ve ortaokulu Çeliktepe ilk ve orta okullarında, liseyi ise “Gültepe Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünde” (1981 -1984) okudu. 1985 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünü ise 1990 yılında bitirdi.

Kasım 2020’de TV100 kanalında Ahu Özyurt'un sunduğu programda yaptığı konuşmalar ve CHP'li Barış Yarkadaş ile girdiği tartışmadan sonra bir anda gündeme gelen Mustafa Albayrak, Teknik Elektrik isimli bir gazetede köşe yazarlığı yapan bir iş adamıdır. İş adamı olarak değil “Araştırmacı yazar” kimliğiyle fırsat buldukça ulusal medyada televizyon programlarına konuk oluyor, araştırmalar yaptığı konularda fikirlerini beyan ediyor. Bu nedenle gerek TV kanallarında verdiği demeçler gerekse kaleme aldığım pek çok yazım farklı haber sitelerinde ve ulusal basında tenkit ya da destek mesajları ile zaman zaman yayınlanmaktadır.

 

Mustafa Albayrak, yaşamöyküsünün devamını şöyle anlatıyor:

 

Askerlik görevime 1991 yılının Ağustos ayında, 221’inci dönem asteğmen olarak Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığın da başladım ve 1992 yılının Eylül ayında, Babaeski–Lüleburgaz Kışlasında tamamladım. 

Eğitimimi ve askerlik hizmetimi tamamladıktan sonra 1992 yılında ticarete atıldım. O günden bu yana elektrik sektöründe sırasıyla perakendecilik, toptancılık, aydınlatma ürünleri üreticiliği, elektronik sayaç üreticiliği ve sektörel yayıncılıkla meşgul oldum. Elektrik sektöründe, üretim dışındaki diğer ticari faaliyetlerime halen devam etmekteyim.  

Türkiye’nin 81 vilayetin’ deki elektrikçilere, ücretsiz 5.000 adet dağıtılan sektörel “Teknik Elektrik Postası” dergisini, ilk günkü heyecanla çıkarmaya devam ediyorum.  2003 yılından bu yana her ay dergimize başyazı ve farklı köşe yazıları yazıyor, aralıksız olarak çıkardığımız dergimizle, adeta sektörümüzün yazılı arşivi olarak milletimize, ülkemize hizmet etme gayretindeyim.

Yine 2003 yılında kurduğumuz ve dergimizin ulaşamadığı yerlere ulaşmak amacı ile www.teknikelektrik.com sektörel haber portalımız üzerinden sektörel, ekonomi, politika ve jeofizik konularında makaleler yazmakta ve yayınlamaktayım.

Sektörel basılı ve online yayıncılığın dışında, 2017 yılında online ulusal haber portalı www.muzakerat.com web sitesi girişiminde bulundum. Bu yayın organımızda da “Araştırmacı yazar” kimliğimle başyazarlık yapmakta ve tarih, ekonomi, siyasi, güncel gibi daha birçok çeşitli konularda haftalık olarak yazılar kaleme almaktayım.

İş adamı olarak değil “Araştırmacı yazar” kimliğimle fırsat buldukça ulusal medyada televizyon programlarına konuk oluyor araştırmalar yaptığım konularda fikirlerimi beyan ediyorum. Bu nedenle gerek TV kanallarında verdiğim demeçler gerekse kaleme aldığım pek çok yazım farklı haber sitelerinde ve ulusal basında tenkit ya da destek mesajları ile zaman zaman yayınlanmaktadır.

Evli ve üç çocuk babasıyım. Bugün elektrik malzemeleri toptancılığı ile ticari faaliyetlerime ve bununla birlikte sektörel medya / ulusal online medyada makaleler yazmakta belli aralıklarla kitaplar  hazırlayarak yaşantıma devam etmekteyim.”

 

Görev Aldığı Sivil Toplum Kuruluşları:

 

-İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi (2013-2018)

-İstanbul Ticaret Odası Aydınlatma Komitesi Bşk. Yrd. (2009-2013)

-Müstakil Sanayi ve İş Adamları Derneği Enerji Sektör Kurulu Başkanı.(2010-2014)

-Müstakil Sanayi ve İş Adamları Derneği Sektör Kurulları Bşk.Yrd.  (2014-2016)

-Müstakil Sanayi ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği. (2015-2017)

-USA-MUSIAD Kurucu Üyeliği (2014-2017)

-Müstakil Sanayi ve İş Adamları Derneği üyesi. (Devam Ediyor)

-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Danimarka İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi. (Devam Ediyor)

-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-İsveç İş Konseyi Üyesi. (Devam Ediyor)

 

KAYNAK: Mustafa Albayrak Kimdir? - Mustafa Albayrak ile söyleşi (teknikelektrik.com, 31.07.2014), Mustafa Albayrak kimdir? (sonhaberler.com, 18 Kasım 2020).

BAŞYAZARIMIZ MUSTAFA ALBAYRAK İLE SÖYLEŞİ

BAŞYAZARIMIZ MUSTAFA ALBAYRAK İLE SÖYLEŞİ

 

 

Ben Mustafa Albayrak, 1967 İstanbul doğumluyum. Aslen Çemişgezek'liyim. İstanbul Üniversitesi Jeofizik mühendisliği mezunuyum. Rahmetli babam, İsmail Hamza ALBAYRAK, elektrik tesisatçısı ve aynı zamanda müteahhit idi. Onunla birlikte küçük yaştan beri ticaretin içinde olduğumdan ünüversiteyi bitirdikten sonra ticarete atıldık. Fakat firmayı, "Teknik elektrik ve Jeofizik San.Tic.Ltd.Şti." diye kurduk ki belki kendi mesleğimizi de yaparız. Ama ticaretin şartları malum. Ticarete girdikten sonra mühendislikle uğraşmak çok güç. Firmayı resmen "jeofizik" olarak kurmamıza rağmen, bu işi yapma fırsatımız olmadı.

 

İmalat yapmıyorsunuz değil mi?

Hayır imalatımız yok, sadece toptan satış yapıyoruz. Merkezimiz, depolarımız, herşeyimiz Çeliktepe'de. Karaköye sadece "piyasaya daha kolay

ulaşabilelim, mal alıp sattığımız yerlerle daha kolay temas sağlayabilelim, alacaklarımızı daha yakından takip edelim" diye geldik. Çünkü elektrik sektörünün beyni Karaköy piyasasıdır.

 

Ne satıyorsunuz?

Bizimki daha çok tesisat ağırlıklı. Yani anahtar, priz, kısmen kablo artı bizim harcıalem malzeme dediğimiz, grup priz ve aksesuarı yani ikili, üçlü, dörtlü grup prizler, fiş prizler ama ana kalemimiz anahtar priz. Aydınlatma çok az. Son zamanlarda aydınlatmayı da ekledik.

 

Bu piyasaya kaç senesinde girdiniz?

Resmi olarak firmayı kurma yılım 1994. Yani 3 seneyi yeni doldurduk. Ama Teknik elektrik olarak ismimiz 35 seneden fazla. 1962'ye kadar yani ben doğmadan öncesine kadar gidiyor Çünkü işi babam kurmuş.

 

Eğer jeofizik mühendisliği tahsili görmeseydiniz, işinizde yine böyle kolay başarılı olabilir miydiniz? Yani mühendis olmanızın bu sektörde başarılı olmanıza faydası oldu mu?

Tahsil yapmanın insana mutlaka faydası vardır. Ben bunu hep söylerim. Hatta bana "sen bu kadar okumuşsun niçin mesleğini yapmıyorsun da ticaretle uğraşıyorsun" diyenlere "okumak suçmu?" diye cevap vermişimdir. Tahsilsiz olarak ticaret yapılıyor da tahsilli neden ticaret yapılmasın? Bu piyasada sermayeli iş yapmakla Tahsilli iş yapmak kabahat görünüyor. Maalesef bu piyasa çok fakir ve cahil kalmış durumda. Bunun bir küçümsemek ya da kötülemek için söylemiyorum. Gerçek bu!

 

Yani esnaf okumamalı mı, kültürsüz ve bilgisiz mi olmalı?

O tür bir anlayış hakim. "Okuduysan ne işin var burada?" "Bu piyasaya şu kadar sermaye bağlanır mı?" "Bu kadar emeği başka işlere sarfetsen daha güzel kazanırsın" gibi düşünceler var. Halbuki okumuş insanın ticaret yapmaya hakkı yok mu? Belki ben, bu piyasamızda dedikodu çok. Okçu Musa caddesi'nin başında bir söz söylerseniz daha Bankalara inmeden bütün piyasaya yayılır. Tabii bu sadece bizim piyasaya özgü bir durum da değil. İnsanın olduğu yerde dedikodu da vardır. Cenab-ı Allah kitabında dedikodudan menediyor. Fakat Türkiye bütünüyle bir ahlak zaafını yaşıyor. Ticari siyasi, ahlaki çürümeyi yaşıyor.

 

Sizin kısa bir süre içersinde iyi bir yere geldiğiniz gözleniyor. Büyüme sürecindeki genç insanlara neler tavsiye edersiniz. Sağlıklı büyümenin şartları nedir?

Firma adına ahım-şahım bir büyüme içinde olduğumu zannetmiyorum. Dışarıdan hızlı gözükse de gidişatım çok ağır. Büyümemin dengeleri ise yıllar öncesine dayanır. Bu işe girişmemin plan ve projesi, daha ünüversiteye gitmeden önce başladı. Herkes fakültede "jeofizik mühendisliğini nasıl yaparım?" diye düşünürken ben "ticareti nasıl yaparım? " diye düşünüyordum. Çünkü küçüklükten beri ticarete hevesim vardı. Bu babadan gelen bir sevgi.

 

Ticarete genç mi başlamalı?

Ticarete gençken başlamalı, insanlar. Herşey gençlikte kıymetlidir, ibadet bile böyledir. Ticaret genç yaşta daha iyi yapıldığına inanıyorum. Tarihte de kumandanlar ve padişahlar genelde genç yaşta muvaffakiyet göstermişlerdir.

 

Klasik olacak ama, asıl sebebi çalışmaktır. Biz sabah 7.30'da buradayız. Akşam da en erken 9.30-10.30 buluyoruz. Çalışmaktan zevk almak lazım. İnsan hesabını kitabını da bilmeli. Bir işi zararına da yapıyorsan onu bilerek yapmalı.

KAYNAK: Mustafa ALBAYRAK Kimdir? - Mustafa Albayrak ile söyleşi (teknikelektrik.com, 31.07.2014),

 

Yazar: SÖYLEŞİ
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör