Mehmet Şahin

Milletvekili, İlahiyatçı, Hattat, Akademisyen, Siyasetçi

Doğum
11 Nisan, 1956
Eğitim
Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
Burç

Akademisyen, İlahiyat Doçenti, Hattat, Yazar; Siyasetçi, 23. Dönem Malatya Milletvekili.11 Nisan 1956'da Malatya Hekimhan'da doğdu. Babasının adı Emir, annesinin adı Şöhret'tir.

Erciyes Üniversitesi Erciyes Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsü Fıkıh Kelam Bölümünü bitirdikten sonra Malatya ve değişik illerde uzun süre eğitimci olarak çalıştı. Kırgızistan Uluslararası Atatürk Alato Üniversitesi'nde Genel Sekreterlik, Öğretim Üyeliği, Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Hollanda Rotterdam İslâm Üniversitesi'nde Türk-İslâm Sanatları dersi verdi. Eğitim Bilimleri Genel Pedagoji Doçenti oldu. Bir süre TBMM'de çalıştı. Malatya İl Dernekler Müdürlüğü görevinde bulundu. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Dış İlişkiler Müdürlüğü görevine atandı. Türk İslâm Sanatları ve Hüsnü Hat çalışmalarıyla değişik ülkelerde birçok sergi düzenledi.

Ehl-i Sünnet Ulemasının sahih kaynaklarından derlenen Lutful Allam Fi Akaidil İslam adlı eseri Ehli Sünnet Akidesi adıyla redakte ederek yayınlanmasını sağladı. Türk İslâm Sanatları ve Hüsnü Hat çalışmalarıyla değişik ülkelerde birçok sergiler açtı ve kültürel aktivitelerde bulundu.

Mehmet Şahin, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde AK Parti’den XXIII. Dönem Malatya Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 23. Dönem'de Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyesi oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce, Arapça, Farsça ve iyi düzeyde Rusça bilen Şahin, evli ve 4 çocuk babasıdır.

KAYNAK: Mehmet Şahin (tbmm.gov.tr, 12.10.2020), Bilgi Teyidi (12.10.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör