Yıldız Pişirgen

Dansçı, Oyuncu

Doğum
07 Ağustos, 1988
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü
Burç

Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, dansçı. 7 Ağustos 1988, Akhisar / Manisa doğumlu.  Yıldız Pişirgen, Halk Bankası’ndan emekli olduktan sonra ticarete atılan Manisa’nın tanınmış simalarından Bülent Pişirgen’in kızı.  Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu.

Başkent İletişim Bilimleri Akademisinde Diksiyon ve Oyunculuk Eğitimi, Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Topluluğunda 2 yıl oyunculuk, 1 sene sahne amirliği yaptı. Temel oyunculuk, sahne teknikleri ve sahne makyajı eğitimi aldı. Ayrıca 1 sene yeni üyelere dans, dönem tiyatrosu, tiyatro kuramları, sahne teknikleri ve makyajı eğitimi verdi. Çalışılan ve sergilenen oyunlardan,  Tuvalet, Bay Kolpert, Barut Fıçısı ve Albaykuş’da rol alarak, turnelere katıldı ve birçok tiyatro festivalinde yer aldı.  

Behzat Ç., Deniz Yıldızı, Unutma Beni ve Kanıt dizilerinde oynayan genç Yıldız, Müjdat Gezen Tiyatrosundaki başarılı performansıyla kendisinden söz ettirdi.

Behzat Ç.’nin 25.bölümünde Hasret, Deniz Yıldızı 310. bölümde hemşire, Unutma Beni 567. bölümde üniversite öğrencisi, Kanıt 66. Bölümde psikiyatrist rolünü oynadı.  Yıldız Pişirgen, küçük yaşlarda kısa bir dönem bale eğitimi aldı. 3 yıl Uluslararası Latin Dansları eğitimi, 4 yıl Sosyal Latin Dansları eğitimi, 1 yıl Modern Dans ve Jazz eğitimi aldı.   Başarılı oyuncu Müjdat Gezen Tiyatro Topluluğunda Kasım 2011’den bu yana gösterilere çıkıyor. Performansıyla gelecek için umut vadeden Yıldız Pişirgen, Manisa’yı sanat dünyasında başarıyla temsil etmeye aday bir yıldız olarak yoluna devam ediyor.   

 

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

 

Tuvalet

Bay Kolpert

Barut Fıçısı

Albaykuş

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Urfalıyam Ezelden (TV Dizisi 2014)

Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi (Hasret, TV Dizisi 2010)

Deniz Yıldızı (310. Bölümde hemşire)

Unutma Beni (567. Bölümde üniversite öğrencisi)

Kanıt (66. Bölümde psikiyatrist)

 

KAYNAKÇA: Manisa'da Yeni Bir Yıldız Doğuyor (manisahaberleri.com, 15.02.2012), Yıldız Pişirgen (imdb.com, 05.09.2020), Yıldız Pişirgen (diziler.com, 05.09.2020), Yıldız Pişirgen (diziseti.tv, 05.09.2020), Yıldız Pişirgen (beyazperde.com, 05.09.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör