Serdar Aksoy

Köşe Yazarı, Müteahhit, Kamu Yöneticisi, Arkeolog, Belediye Başkanı, İş İnsanı, Siyasetçi

Doğum
16 Nisan, 1974
Eğitim
Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü
Burç

Arkeolog, İş Adamı, Müteahhit, Köşe Yazarı, Siyasetçi, Kamu Yöneticisi, Menemen Belediyesi eski Başkanı. 16 Nisan 1974 tarihinde İzmir'in Menemen ilçesinde dünyaya geldi. Babası eski milletvekili Veli Aksoy, annesinin adı Kaniye Berat Aksoy'dur. Annesi Selanik muhaciri, babası ise yörüktür. Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu olan kız kardeşi ise şu anda Kanada Toronto'da yaşıyor.

İlkokulu Menemen Şehit Kemal İlkokulu'nda, ortaokulu ise İzmir Türk Koleji'nde tamamladıktan sonra babası Veli Aksoy'un SHP'den milletvekili seçilmesinden dolayı liseyi Ankara Çankaya Lisesi'nde bitirdi. Daha sonra Selçuk Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi'ni bitirdi. Üniversite yıllarından sonra Hacettepe Üniversitesi'nde Sermaye Piyasaları eğitimi aldı. Vadeli işlemler ve opsiyon borsaları üzerine çalıştı. İzmir Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nın kuruluş aşamasında gözlemci olarak yer aldı ve "Sermaye Piyasaları'nın Türkiye'deki Hareketliliği" konusunda çalışmalar yaptı. Asıl mesleği SPK uzmanlığıdır.

Siyasete ilk olarak SHP'den atıldı. Hacettepe Üniversitesi'nde eğitim gördüğü yıllarda Murat Karayalçın'ın Genel Başkanlığını yaptığı SHP Çankaya Gençlik Kolları'nın Başkanlığı yaptı. SHP ve CHP birleşmesi ile birlikte görevi sona erdi. "Sosyal Demokrat İdeoloji" ile ilgili yazılmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. "Örgütlenme ve Sosyal Belediyecilik" üzerine uzun zamandır Menemen'de çalışmalar yapan Serdar AKSOY; "Yeni Toplumsal Hareketlerin Menemen'de ve Yöremizdeki Karşılıkları" konusunda özellikle dezavantajlı bölgelerde de birçok çalışma yaptı.

3 çocuk babası olan Serdar AKSOY doğduğu ve ata toprağı olan Menemen'de müteahhitlik ve Menemen'in Sesi ve Poyraz Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı.

 Eşi Dilek Yücel Aksoy Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olup; Karşıyaka Adliyesi'nde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Çocukları Veli Ozan Aksoy Haliç Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, oğlu Ege Aksoy Menemen Karşıyaka Koleji'nde 7. sınıfta, kızı Melis Aksoy ise yine Menemen Karşıyaka Koleji'nde 1. sınıfta eğitimlerini sürdürmektedirler.

Babası Veli Aksoy 3 dönem İzmir Milletvekilliği, CHP Genel Sekreter Yardımcılığı , MYK Üyeliği ve Parti Meclisi üyeliği görevlerinde bulundu. Dolayısıyla her zaman ailece siyasetin içindeydi ve siyasetten hiçbir zaman kopmadı.

2018 Nisan ayında Menemen'de aday adaylığını açıklayan Serdar Aksoy; 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde 55.047 oy alarak, en yakın rakibine 10 bin oy farkla Menemen Belediye Başkanlığı'na seçildi.

 

Görevden Alındı:

 

Serdar Aksoy, hakkında yürütülen soruşturma sonucu 24 Kasım 2020’de tutuklandı, 27 Kasım 2020’de İçişleri Bakanlığı tarafından görev alındı.

Görevden alma kararına ilişkin Bakanlık'tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İzmir ili Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy hakkında; Bakanlığımız Mülkiye Başmüfettişlerince yürütülen soruşturmalar ile Menemen Cumhuriyet Başsavcılığınca “zimmet suçu” kapsamında yürütülen 2020/ 7447 sayılı soruşturmanın devam etmesi ve adı geçenin bu dosya kapsamında Menemen Sulh Ceza Hakimliğinin 2020/392 sorgu sayılı kararıyla tutuklanması üzerine, Anayasanın 127’nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5389 sayılı Belediye Kanunun 47’nci maddesi gereğince İzmir ili Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy geçici tedbir kararı olarak Bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmıştır."

KAYNAK: "Serdar Aksoy'la da CHP seçimi kazanır" (Röportaj- egedebirgun.com, 7 Nisan 2018), Menemen eski Menemen değil... (izgazete.net, 28 Eylül 2018), Özgeçmiş – Serdar Aksoy (menemen.bel.tr, 13.09.2020), CHP'li Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un suç dosyası kabarık çıktı! (sabah.com.tr, 03.08.2020), Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy tutuklandı (indyturk.com, 24 Kasım 2020), İçişleri Bakanlığı'ndan 'Serdar Aksoy' açıklaması (hürriyet.com.tr, 27.11.2020), Serdar Aksoy (ahberler.com. 27.11.2020),

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör