Ahmet Deniz Atabay

Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı, İş İnsanı

Doğum
23 Eylül, 1959
Eğitim
Marmara Üniversitesi Fransızca Bölümü
Burç

İş adamı, kamu yöneticisi, Didim Belediye Başkanı. 23 Eylül 1959, İstanbul doğumlu olan Ahmet Deniz Atabay, İstanbul Kadıköy’de lise eğitimini tamamladıktan sonra, Marmara Üniversitesi Fransızca Bölümü ve sonrasında Fransızca eğitimini Fransa’da tamamlamıştır.

Türkiye’ye dönüşünden itibaren petrol, sağlık ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren A. Deniz Atabay, 1989 yılında tamamen Didim’e yerleşti. Yaptığı 2 otel inşaatı ile birlikte Didim’de turizm sektörüne başarılı bir giriş yaptı.

4 dönem boyunca ‘Didim Turizm Derneği Başkanlığı’nı yürüten Atabay, bu süre zarfında ‘Didim Rotary Kulübü’ ve ‘Didim Yelken Kulübü’ kuruculuğu olmak üzere Didim’de turizm adına pek çok değerli projeye imza attı.

A. Deniz Atabay, evli ve 2 kız 1 erkek çocuk babasıdır. Fenerbahçe taraftarıdır. Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Ahmet Deniz Atabay, CHP adayı olarak katıldığı 30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçimlerinde ve ardından, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde bir kez daha Didim Belediye Başkanı seçilmiştir ve 6 yıldır bu görevi sürdürmektedir.

11 Eylül 2020 tarihinde medyada Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay hakkında "Tecavüz suçlamasıyla tutuklandı" haberleri yer aldı. Atabay, açıklama yaparak bu iddiaların gerçeği yansıtmadığına dikkat çekerek "Görevimin başındayım. Bunlar kumpas çetesinin uydurduğu yalan" dedi.

Öte yandan, Atabay'ın iş isteyen bir kadına tecavüz ettiği iddialarının araştırılması üzerine İçişleri Bakanlığı 2 müfettiş görevlendirdi.

KAYNAK: Başkanın Özgeçmişi (didim.bel.tr. 12.09.2020), Didim Belediye Başkanı Atabay'dan 'Tecavüzden tutuklandı' iddialarına cevap: Görevimin başındayım (haberler.com, 11.09.2020), CHP'li Didim Belediye Başkanı'nın bir kadına tecavüz ettiği iddiaları üzerine İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirdi (haberler.com, 11.09.2020), CHP'li başkan Ahmet Deniz Atabay'ın tecavüz ettiği kadının ifadesi ortaya çıktı (ahaber.com.tr, 11.09.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör