Hande Özdinler

Tıp Doçenti, Mucit, Akademisyen

Eğitim
Boğaziçi Üniversite’sinde Moleküler Biyoloji Bölümü

Akademisyen, Tıp Doçenti, Mucit. Chicago (ABD) Northwestern Üniversitesi ALS Araştırma Laboratuvarı kurucu başkanı. Boğaziçi Üniversite’sinde Moleküler Biyoloji Bölümünü bitirdikten (1994) sonra yine Boğaziçi’nde Genetik Biyoteknoloji üzerine yüksek lisans (master) yaptı. Yazdığı tezle Boğaziçi Üniversitesinden en iyi master tezi ödülünü aldıktan sonra doktora için Amerika’ya gitti. Özdinler’in hayatı, doktora için gittiği Amerika’da kardeşinin beyin kanamasından ölmesiyle değişti.

3. Hücre Biyolojisi, Anatomi ve Sinirbilim dallarında doktorasını yaptıktan (1996) sonra Harvard Medical School Neurosurgery’de araştırmacı olarak çalışmaya başladı

Hardvard Harvard Center for Nervous System Repair ödülünü aldıktan sonra bilim araştırmacısı olarak çalışmaya devam etti.

Northwestern Üniversitesi açtığı ALS araştırma merkezinin başına Hande Özdinler’i geçirmek istedi, teklifi kabul eden Özdinler, araştırma merkezinin başkanlığını yaparak çalışmaya başladı.

Doç. Dr. Hande Özdinler, aynı zamanda Harvard Sinir Sistemi Onarım Merkezi tarafından ödüllendirilen ilk Türk kadın bilim insanımız. Ayrıca çizdiği resimleri satarak bilimsel araştırmalara fon yaratmak için uğraş veren Doç. Dr. Özdinler,

 

ALS Hastalığı

 

ALS hastalığı, beyindeki ve omurilikteki motor(hareket) nöronlarının ölmesiyle kaslarda güçsüzlük olarak sonuçlanan bir hastalık.

ALS hastalığı kişinin duygusal ya da zihinsel durumları üzerinde değil yalnızca fiziksel durumu üzerinde etkiler gösteriyor, Stephen Hawking ise ALS hastalığı denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir.

Hastalık her hastada farklı bir mekanizmadan doğabiliyor, kullanılacak ilaç hastalığın hangi mekanizmayla ilişkili olduğuna göre değişebiliyor.

Hande Özdinler ve çalışma ekibi Northwestern’in ALS Araştırma Merkezi’nde; beyindeki nöronların neden öldüğünü, canlandırmak mümkün mü gibi başlıklar altında araştırmalar yapıyor.

Bu araştırmaların sonucunda Doç.Dr. Özdinler, dünyada ilk defa beyindeki motor nöronlarını “floresan” yöntemi ile izole ederek görmeyi sağlayan bir çalışma gerçekleştirdi

Bu çalışmanın sayesinde nöronların ölüm nedenlerinin hücresel, mekanizmasal ve genetik nedenleri doğruluk payı çok yüksek bir oranda incelenebilecek.

Hande Özdinler direktörlüğündeki Dr. Javier Jara ve Dr. Barış Genç tarafından gerçekleştirilen çalışmada, Parkinson hastalığı ile bağlantılı olan genin yokluğunun; beyindeki motor-nöronları artan baskıya maruz bırakıp nörodejenerasyona yol açtığı bulundu

Araştırmacılar Parkinson hastalığının yaygın nedeni olarak bilinen ve üst motor nöron kaybı olarak nitelenen “UCHL1 gen kaybı” olan bir fare tasarladı. Üst motor nöronlar beyin ile omuriliği birbirine bağlayıp ve ALS hastalığı sürecinde kaybediliyor. Bu yeni fare modeli, motor nöron zayıflığının moleküler mekanizmasını çözmeye yardım edebileceği gibi, beyin motor nöron sağlığını iyileştirecek ilaçların test edilmesinde yardımcı da olabilir.

2015 yılında uluslararası bilim alanında en çok takip edilen “International Innovation” dergisi, En İyi Buluş Yapan 10 Bilim Akademisyenden biri olarak Doç. Dr. Hande Özdinler’i seçti ve kendisiyle 3 sayfalık bir röportaj yaptı.

 

KAYNAK: ABD Türk kadın doktoru konuşuyor (hurriyet.com.tr, 4 Kasım 2013), ALS Hastaları İçin Umut, Beyin Hücrelerini Aydınlatan Türk (youtube.com, 5 Kasım 2013),Yrd. Doç. Dr. Pembe Hande Özdinler, ALS ile savaşta gelinen nokta (sozcu.com.tr, 10 Nisan 2017), Dr. Hande Özdinler Röportajı | ALS Derneği (als.org.tr, 29 Kasım 2017), ‘ALS hastaları kahkaha atsın’ (milliyet.com.tr, 10.12.2017), Dr. Hande Özdinler - Ntbox Magazin (ntboxmag.com, 1 Ekim 2018),Çalışmalarıyla Dünyanın En İyi Buluş Yapan 10 İnsanı Arasına Seçilen Doç.Dr. Hande Özdinler (listelist.com, 19 Ekim 2018), Dünyanın En İyi Buluş Yapan 10 İnsanı Arasına Giren Doçent (ceotudent.com, 23 Ekim 2018).

‘ALS HASTALARI KAHKAHA ATSIN’

 Amerika’daki bilimsel çalışmalarıyla ALS hastalarına umut olan Doç. Dr. Hande Özdinler, “ALS çok zor bir hastalık ve her hastada farklı seyrediyor. ALS hastaları sık sık kahkaha atmalı. Olumlu düşünce tarzı hastalığı yavaşlatıyor” dedi

‘ALS hastaları kahkaha atsın’

Amerika Şikago’daki Northwestern Üniversitesi ALS Araştırma Laboratuvarı kurucu başkanı

Doç. Dr. Hande Özdinler, aynı zamanda Harvard Sinir Sistemi Onarım Merkezi tarafından ödüllendirilen ilk Türk kadın bilim insanımız. Ayrıca çizdiği resimleri satarak bilimsel araştırmalara fon yaratmak için uğraş veren Doç. Dr. Özdinler,

Milliyet’in sorularını yanıtladı.

Bilimsel modellemeniz hakkında bilgi verir misiniz?

“Bazı hayvanlar geceleyin parlar ve floresan proteini üretirler. Biz de bu proteini kullanarak beyinde ölen motor nöronları ışıl ışıl yaptık. ALS hastalığına bu çalışmamız sayesinde önemli bir boyut kazandırdık. Bizden önce beynin o karmaşık yapısında sadece ölen motor nöronlarını hücresel düzeyde çalışmak imkansızdı. Şimdi hastalığın hücresel nedenlerini teker teker çözüyoruz.”

ABD’deki çalışma alanınızı anlatır mısınız?

“Aslında ALS bir çok hastalığın bileşkesi gibi. Biz öncelikle bunun altyapısındaki bozuklukları genetik ve hücresel düzeyde keşfediyoruz. Sonra hastalıkta ölen motor nöronlarını yaşatmak için gen tedavisi yöntemleri geliştiriyoruz. Bu arada motor nöronlarını iyileştiren ilaçları araştırıp, klinik çalışmaya geçmeye çalışıyoruz.”

Tedaviye yönelik çalışmalar ne durumda?

“Dünyanın birçok yerinde yeni yeni ALS merkezleri kurulmaya başlandı. Hastalara daha iyi bakım yapılıyor. ALS’li dostların ömürleri uzadı. Eskiden 3-5 yıl yaşam süresi biçilen bu hastalar artık 15-20 yıl yaşayabiliyor. Üniversiteler arası, dernekler arası ve hatta ülkeler arası ortak çalışmalar arttı. Klinik çalışmalar müthiş hızlandı. Şu anda klinikte ilaç denemesi en çok olan hastalıklardan biri ALS. Milyonlarca dolar araştırma için harcandı ve şu an 10’dan fazla madde, ilaç umuduyla araştırılıyor.”

Yakın gelecekte tedaviye yönelik hangi gelişmeleri göreceğiz?

“Gelecekte sadece ALS’nin değil, diğer büyük nörodejeneratif hastalıkların da ilacı olacak. Parkinson, Alzheimer, ALS, grip gibi ilaçla tedavi edilebilecek. Çünkü hastalıkların mekanizmaları çözülüyor. Hastalık için değil, mekanizma için ilaçlar olacak ve hangi hastada hangi mekanizma bozuksa bu yönde ilaç verilecek. Örneğin mitokondri bozukluğu için bir ilaç olacak. Bu ilaca ALS ilacı değil, mitokondri bozukluklarına iyi gelen ilaç denilecek. ALS hastaları, bazı Parkinson veya Alzheimer hastaları da ilaçtan faydalanacak. Kimin hangi ilacı alması gerektiği genetik mutasyon taramasıyla veya biyomarkerlar sayesinde belirlenecek. Bundan sonraki süreçte erken teşhise yönelik çalışmalara yöneleceğiz. Beyinde ölen motor

nöronlarını iyileştiren ilaçları hastalara ulaştırma misyonu üzerinde çalışmalar yapacağım.”

 

ALS nedir?

 

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) aynı zamanda ‘motor nöron’ hastalığı olarak da anılan, merkezi sinir sisteminde omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

 

‘Pes eden asla başaramaz’

 

Doç. Dr. Hande Özdinler başarısının sırrını şöyle açıkladı: “Bence başarının sırrı başarısızlıktır! Hiç kimse ‘pat’ diye başarılı olamaz. Bir kişi başarılıysa, mutlaka bir süre başarısız olmuş ancak o başarısızlığa yenilmemiştir. Başarısızlığı deneyim olarak görmek ve yürümeye devam etmek en önemli kriter. İlk başarısızlıkta pes eden biri asla başarılı olamaz. Başarısızlığı yenilgi olarak gören biri de başarılı olamaz.”

 

‘Ailenin sevgisi ömür uzatıyor’

 

Özdinler, hasta ve yakınlarına şu önerilerde bulundu: “ALS teşhisi konulduktan sonra hastalarda karamsarlık başlıyor. Bu süreçte aile desteği çok önemli. Ailesi hastayı sevdiğini ne kadar gösterirse, hastanın ömrü o denli uzuyor. Hastalar spor yapsınlar, temiz havada yürüsünler, bol bol gülümsesinler, kahkaha atsınlar. ‘Ne zaman öleceğim’ diye değil, ‘yaşadığıma değsin’ diye düşünsünler. Bu düşünce tarzı hastalığı yavaşlatıyor ve hastayı daha sağlıklı yapıyor.”

 

Kardeş acısıyla hayatı değişti

 

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden mezun olduktan sonra en iyi master tez ödülüne layık görülen Özdinler’in hayatı, doktora için gittiği Amerika’da kardeşinin beyin kanamasından ölmesiyle değişti. Kardeşinin ölümüyle beyin bilimi üzerinde çalışma kararı alan Özdinler, doktoradan sonra Harvard Tıp Fakültesi’nde nöroşirürji çalışması yaptı ve ‘Harvard Center For Neurodegeneration and Repair’ ödülünü kazandı.

 

KAYNAK:‘ALS hastaları kahkaha atsın’ (milliyet.com.tr, 10.12.2017)

Yazar: Röportaj
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör