Ebulfez Elçibey

Siyaset ve devlet adamı, Cumhurbaşkanı

Doğum
24 Haziran, 1938
Ölüm
22 Ağustos, 2000
Eğitim
Azerbaycan Devlet Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü Arapça Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Ebulfez Aliyev, Ebülfez Elçibey, Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev

Azerbaycanlı siyaset ve devlet adamı, Azerbaycan'ın 2. Cumhurbaşkanı (D. 24 Haziran 1938, Nahçıvan / Azerbaycan – Ö. 22 Ağustos 2000, Ankara). Asıl adı, Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev'dir. Kaynaklarda  adı Ebulfez Aliyev, Ebülfez Elçibey olarak da geçer.

Ebulfez Elçibey, 1938 yılında Nahçıvan'ın Keleki kasabasında doğdu. Babası İran Azerbaycanı'ndan Kadirkulu Bey ve annesi Anadolu'da doğup Keleki'ye göç etmiş Mehrinisa Hanım'dır. Babası 1943 yılında II. Dünya Savaşı'na katılmış ve bir daha kendisinden  haber alınamamıştır. İlköğrenimini ve liseyi Nahçıvan'da zor şartlar altında tamamlamıştır.

1957-1962 yılları arasında Azerbaycan Devlet Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü Arapça Bölümünde okumuştur. Öğrencilik yıllarında Azerbaycan tarihini ve Azerbaycan devrim tarihini öğreten dernekler kurmuştur.

1963-1964'te Mısır'da tercüman olarak çalışmıştı. 1970'lerde ise ülkesinin bağımsızlığı için çalışmaya başladı. Bu yüzden 1975'te 'milliyetçilik suçu'ndan bir buçuk yıl hapis yattı.

Azerbaycan'ın Rus İmparatorluğu içinde bir sömürge olduğuna ve elbet bir gün bağımsız, demokratik bir cumhuriyet olacağına inanmıştır. Kendisini Ben “Atatürk'ün “esgeriyim” diye tabir etmiş ve Atatürk'ten, Gandhi'den ve 1918-1920 yıllarında kurulmuş Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade'den etkilenmiştir.

Kuzey ve Güney Azerbaycan'ın mutlaka birleşmesi ve Dağıstan'a, Gürcistan'a ve Ermenistan'a verilen Türk topraklarının tekrar Azerbaycan'a geri verilmesini savunmuştur. Turan'ın yolu birleşik Azerbaycan'dan geçer diyordu.

Azerbaycan'ın bağımsızlık mücadelesinin içinde yer alan Elçibey, 1975'te siyasi faaliyetleri nedeniyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. KGB zindanlarında ve taş ocaklarında ağır şartlar altında kaldı. Serbest kaldıktan sonra, 1977'den itibaren, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi'nde el yazmaları enstitüsünde görev yaptı. Görevi sırasında da bağımsızlık çalışmalarına devam etmiştir.

1989'da Azerbaycan Halk Cephesi'ni kurdu ve başkanı seçildi. Elçibey Dağlık Karabağ'daki Ermeni ayrılıkçılığına yol vermemek ve Azerbaycan'ın Sovyetler'den bağımsızlığını kazanması için çalışmış ve 1991'de SSCB'nin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın 7 Haziran 1992'de ikinci cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Cephedeki yanlış uygulamalardan ve yenilgilerden ötürü cephe komutanı Suret Hüseynov'u görevden almıştır. Fakat Rusya'nın Azerbaycan'ı terk ederken silahlarını Suret Hüseynov'a vermesinden sonra, Suret Hüseynov Azerbaycan'ın 2. büyük şehri Gence'de Haziran 1993'te ayaklanma başlatmıştır. Elçibey yardım için Haydar Aliyev'i Nahçıvan'dan Bakü'ye davet etti. Fakat Haydar Aliyev, Bakü'ye geldikten sonra Süret Hüseynov'u destekledi ve göstericilerin Bakü'ye yürümesi karşısında Elçibey halktan destek alamadı.

Millî istihbaratın verdiği bilgiyi kullanarak kendisine karşı suikastın üstünü açmış ve iç savaşa yol vermemek için Haydar Aliyev ile konuşarak uçakla doğum yeri olan Nahçıvan'ın Keleki köyüne gitmiştir. 2 hafta sonra geri dönmeye çalışmasına rağmen şahsi koruması tarafından uçağı kurşunlanmış ve Nahçıvan'dan çıkış yolu kapalı kalmıştır. Ardından 4 yıl Keleki'nin abluka altında olması sebebiyle oradan ayrılamamış ve 4 yıl 4 aydan sonra Bakü'ye gelebilmiştir. Bu gelişmeler üzerine cumhurbaşkanlığı yetkileri Haydar Aliyev'e devredilmiştir. Ağustos 1993'te  referandum ile Elçibey'in görevi resmen geri alınmış ve Ekim ayındaki seçimlerde Haydar Aliyev % 99 oyla cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Kasım 1993'te Anıtkabir'i ziyaret etmiş ve Anitkabir özel defterine su cümleleri yazmiştir: “Ey böyük Türk'ün böyük Komutanı! Seni ziyaret etmekle özüm ve milletim adına şeref duydum. Senin Asgerin”.

Elçibey tam 4 yıl 4 ay sonra Bakü'ye geri dönüp, Azerbaycan muhalefetine katılmıştır. Bütün Azerbaycan Birliği'ni kurarak çalışmalarını Kuzey ile Güney Azerbaycan'ın birleşmesi üzerine yoğunlaştırmıştır.

Elçibey 22 Ağustos 2000'de 62 yaşında prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Ankara'da hayatını kaybetmiştir. Ebulfez Elçibey, 22 Ağustos 2000, Ankara’da vefat etti. Naaşı Azerbaycan Baku’ya götürülerek Fahri Hıyaban Mezarlığında toprağa verildi. Helime Aliyeva ile evliydi. Erturgut ve Çilenay isminde 2 çocuğu vardır.

Defin törenine sekiz yüz bin kişi katılmıştır. Elçibey’in cenaze törenine gelen Haydar Aliyev, halkın “En büyük Elçibey, başka büyük yok!” tarzında protesto sloganlarıyla karşılamış, bunun üzerine Haydar Aliyev bir süre sonra salonu terk etmek zorunda kalmıştı.

 

Kitapları:

 

Tolunoğulları Devleti (868-905), Deyirdim ki, Bu Quruluş Daḡılacaq, Bütöv Azärbaycan Yolunda, Azadlık ve Demokrasi

 

Hakkındaki Türkçe Kitaplar:

 

Fazil Gezenferoğlu / Ebülfez Elçibey Tarihten Geleceğe (1995)

Yavuz Bülent Bakiler / Elçibey  - Azerbaycan'ın Unutulmaz Lideri (2009)

Taner Bilgin / Bir Türk Beyi Ebulfez Elçibey (2016)

Azerbaycan Türk Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 100. Yılında Er Kişi Ebulfez Elçibey'e Armağan (Kollektif, 2018)

Elçibey'le 13 Saat

Elçibey Dönemi Azerbaycan Dış Politikası (Haziran 1992-Haziran 1993) Bir Bağımsızlık Mücadelesinin Diplomatik Öyküsü

Elçibey'in Düşünceleri ve Kanun Devleti

Elçibey Azerbaycan'ın Unutulmaz Lideri

 

KAYNAKÇA: Atatürk'ün askeri Ebulfez Elçibey, 82 yaşında! (qha.com.tr, 24 Haziran 2020), Ebufez Elçibey kimdir? (yenicaggazetesi.com.tr, 24 Haziran 2020), Ebulfez Elçibey vefatının 20. yılında anılıyor (aa.com.tr, 24 Haziran 2020), Ebulfez Elçibey kimdir? (yeniakit.com.tr, 24 Haziran 2020), Ebulfez Elçibey kimdir? (haberler.com, 24 Haziran 2020), Ebulfez Elçibey - Tarihe Damga Vuran 10 Sözü (tr.pinterest.com, 24 Haziran 2020), Bir Bağımsızlık Savaşçısı: Ebulfez Elçibey (turktoyu.com, 24 Haziran 2020), Adı Ülkesinin Tarihinden Çıkarılmak İstenen Adam: Ebulfez Elçibey (gunceltarih.org, 24 Haziran 2020), Ebulfez Elçibey kitapları (kitapyurdu.com, kitapsepeti.com,kitapyurdu.com, 1000kitap.com, 24 Haziran 2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör