Mehmet Kutman

Yönetici, İş İnsanı

Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi

İş Adamı, Global Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı. Aynı Holdingde yönetim kurulu üyesi Ayegül Bensel'in kız kardeşi, eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın kuzenidir. 1960 senesinde Paris'te dünyaya geldi. İlköğrenimini Ankara'da Lecole de L'Ambassade Française'de tamamladıktan sonra 1968 senesinde İstanbul'da St Josef Lisesi'ni kazanması üzerine ailece İstanbul'a taşındılar.

1973 senesinde bu okuldan mezun olan Kutman, aynı sene kazandığı Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdikten Texas Üniversitesi’nden MBA derecesini aldı.

4 sene boyunca öğrencilik ile işi beraber götüren Kutman, Zihni Denizcilik Şirketinde İhracat ve Gemi Brokerliği yaptıktan sonra 1977 senesinde üniversiteden mezun olduktan sonra Amerika'ya gitti.  Teksas Üniversitesi'nde MBA programını tamamladıktan sonra 1982 senesinde Senior Vice President olarak Philio Bush & Associates of Londan'da çalışmaya başladı.

1984 senesinde Dallas'ta Sexton Inc. firmasında Vice President olarak görev aldı.

1989 senesinde finans sektöründe çalışmalarını sürdürmek ve kariyerini ilerletmek için Türkiye'ye kesin dönüş yaptı ve aynı sene Net Holding'de Proje Müdürü olarak çalışmaya başladı.

Türk Borsa'sına ilgi duymaya başlayan Mehmet Kutman, bu konuda geliştirdiği proje ile 1990 senesinde Net Holding ortaklığı olan Global Menkul Değerler Anonim Şirketi'ni kurdu.

Pera GYO Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (IMKB) işlem gören yirmi beş gayrimenkul yatırım ortaklığından biri olup Global Yatırım Holding A.Ş. tarafından kuruldu.

Global Yatırım Holding’in kurucu ortakları arasında yer alan Mehmet Kutman, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Şirket düzeyinde iş geliştirme faaliyetlerine aktif biçimde katılan Kutman, Global Yatırım Holding’in bağlı kuruluş ve iştiraklerinin birçoğunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak hizmet vermektedir.

Pera, bir yatırım ortaklığı olarak faaliyet yürütürken 2006 senesinin Ekim ayında Global Yatırım Holding tarafından gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürüldü. Global Yatırım Holding; finansal servisler, altyapı, enerji ve gayrimenkul başta olmak üzere çeşitli faaliyet alanlarında yatırım yapmaktadır.

Mehmet Kutman aynı zamanda DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ve TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) üyesidir.

Kutman ayrıca, 1984 ile 1989 yılları arasında, North Carolina National Bank, Sexton Roses Inc. ve Philip Bush & Associates’te Başkan Yardımcısı olarak yapmıştır.

Mehmet Kutman, Gregory M. Kiez ve Mehmet Kutman Vakfı aracılığıyla, Yale Beyin Tümörü araştırma Programı’nda önemli bir rol oynamaktadır. Program, beyin tümörlerinin oluşumu ve gelişimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yapılan çalışmalar ve yeni tedavi metotları geliştirilmesinin yanı sıra dünya çapındaki kanser araştırma aktivitelerini de desteklemektedir.

 

KAYNAK: Kutman'ın arkasında kim var? (haber7.com, 22 Eylül 2005), Türkiye'de mülklerini satan Mehmet Kutman'ın yeni rotası (patronlardunyasi.com, 19 Mart 2018), Mehmet Kutman biyografi (emlakkulisi.com, 03.08.2020), Mehmet Kutman kimdir? (m.yeniakit.com.tr, 03.08.2020), Mehmet Kutman - Global Yatırım Holding (globalyatirim.com.tr, 03.08.2020), Mehmet Kutman (eksisozluk.com, 03.08.2020), Mehmet Kutman Haberleri - Mehmet Kutman Kimdir (haberler.com, 03.08.2020), Mehmet Kutman - Güncel Mehmet Kutman Haberi – Hürriyet (hurriyet.com.tr, 03.08.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör