Gülay Yedekci

Araştırmacı Yazar, Mimarlık Profesörü, Milletvekili, Akademisyen, Siyasetçi

Doğum
25 Ağustos, 1975
Eğitim
Trakya Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü
Burç

Akademisyen, Profesör Mimar, Dekan Yardımcısı; Araştırmacı Yazar, Siyasetçi, XXV. ve XXVI. Dönem İstanbul Milletvekili. 25 Ağustos 1975'te İstanbul'da doğdu. Baba adı Turgut, anne adı Hatice'dir. Trakya Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yapı alanında yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yine yapı alanında doktorasını tamamladı. Daha sonra Doçent ve Profesör oldu.

1996'da kendi mimarlık ofisini kurdu. Üniversitede Öğretim Üyesi, Bölüm Başkan Yardımcısı ve Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı. Çok sayıda makalesinin yanında yayınlanmış 4 kitabı vardır. Kentsel Dönüşüm, Geleceğin Şehirleri ve Biyomimikri (doğadan esinlenen tasarım) uzmanlık alanlarıdır. BM dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda konferans, panel ve sempozyumda konuşmacı ve moderatör olarak yer aldı. CHP Fatih İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı, Fatih Belediye Meclisi Üyeliği yaptı. Fatih Belediyesi İmar Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonlarında görev aldı. CHP İstanbul İl Merkezinde ‘Gençlik Yeniden Yapılanma Toplantıları' düzenledi. Engelliler için ‘Turuncu Bayrak' önerisinin sahibi ve Ekolojik Kadın Köyü Projesinin mimarıdır; Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Platformu ve Umut Çocukları Derneği yönetim kurullarında görev yaptı. Hayatta Kal Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Demokratik Dayanışma Derneği Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. TMMOB Mimarlar Odası Genel Kurul Delegesidir. Genç Akademisyenler Hareketinin kurucusu ve başkanıdır. 2014 Yılı “En İyi Mimar ” ödülünü aldı.

Prof. Dr. Gülay Yedekci, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden XXV. ve XXVI. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. İyi düzeyde İngilizce bilen Yedekci, 2 çocuk annesidir. 

 

Kitapları:

 

Kentsel Dönüşüm - Dünyada ve Türkiye'de Uygulanmış Örnekleri ve Özgün Dönüşüm Modeli (2015)

Doğayla Tasarlamak, Biyomimikri ve Geleceğin Mimarlığı

Kurala Dayalı Tadilat Projesi Hazırlama Yöntemi / Banka Şubesi Örneğinde

 

KAYNAK: Malatyalı CHP Adayı Mimar Gülay Yedekçi Milletvekili Seçildi (malatyadan.com, 12 Haziran 2015), Bilirkişi / Konuk Doç. Dr. Gülay Yedekçi (youtube.com, 6 Ağustos 2019), CHP'li Gülay Yedekçi'ye eski eşinden dava (sabah.com.tr, 10 Temmuz 2019), TBMM Albümü 25. Dönem (PDF- tbmm.gov.tr, 18.11.2019), Gülay Yedekci - Türkiye Büyük Millet Meclisi (tbmm.gov.tr, 05.08.2020),  Kentsel Dönüşüm (ravzakitap.com, 05.08.2020), Özgeçmiş – Kitaplar (gulayyedekci.com, 05.08.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör