Fatma Esma Nayman

Milletvekili, Eğitimci, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
07 Aralık, 1967
Eğitim
Lise mezunu

Eğitimci, Siyasetçi, İlk Kadın Milletvekillerinden, V. Dönem Seyhan Milletvekili (D. 1899, İstanbul – Ö. 7 Aralık 1967, İstanbul). Lise mezunu. Belediyecilik alanında uzmandı. Adana Belediye Meclisi üyeliğinde bulundu. Babası Hasip Bey, annesi Melek Hanım’dır. Uzun süre Adana milletvekilliği, bakanlık, ve CHP genel sekreterliği yapan ve 'çarıklı politikacı' lakabıyla anılan Kasım Gülek'in eşi Nilüfer Gülek'in teyzesidir.

Süleyman Zihni Bey’le evli olup, iki çocuğu vardır. Eğitimini hususi Fransız Mektebi’nde ve özel hocalarla yaptı.

1917’den 1924 senesine kadar Bezmiâlem Kız Lisesi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1927’de Adanalı Avukat Zihni Bey’le evlenerek Adana’ya yerleşti.

Fatma Esma Nayman, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinden sonraki ilk seçim olan 8 Şubat 1935 seçiminde dönemin tek partisi CHP’den V. Dönem Seyhan (Adana) Milletvekili seçildi. Milletvekilliği dönemi boyunca İktisat ve Maliye Encümeni’nde üye ve kâtip olarak görev yaptı. Milletvekilliğinden sonra Anadolu Ajansı’nda Fransızca ve İngilizce mütercimliğinin yanında, Milletlerarası Kadınlar Konseyi Üyeliği, Türkiye Kadınlar Konseyi Genel Sekreterliği ve Adana Belediye Meclis üyeliği görevlerinde bulundu.

Dönem boyunca İktisad Encümeni’nde üye, Maliye Encümeni'inde de katip olarak görev yaptı. Ayrıca Mazbataları Tetkik Muvakkat Encümeni’nde görev aldı. 12 Eylül 1938 tarihinde Cenevre’de toplanan Milletler Cemiyeti Mutad Asamblesi’ne hükümeti temsil etmek üzere gönderilen heyet içinde yer aldı.

İstanbul’da düzenlenen 12. Uluslararası Kadın Kongresi’ne katılan Nayman, bu kongrede 22 Nisan 1935 tarihinde uzun bir konuşma yaptı. Bu konuşmasında büyük harbin bitmesinden altı yıl geçmesine rağmen Avrupa’nın bir huzur bulamadığından, Avrupa’da savaş tehlikesinin belirdiğinden, insanların önünde savaş ya da barış seçeneklerinden birinin durduğundan, Avrupa’da bir savaş çıkarsa bunun felaketle sonuçlanacağından ve insanların akıllarını başlarına alarak barış içinde yaşamaları gerektiğinden bahsetti.

Türkiye’nin herhangi bir savaşta kendisini koruyacağını ise şu sözlerle dile getirdi: “Herhalde bizim sebebiyet vermeyeceğimiz bir harp vukuunda, bahusus müstakbel neslimizin saadeti, istirahatı, istikbalimiz ve varlığımıza karşı vâki olacak bir taarruz önünde bütün kuvvetimizle müdafaaya hazırız.”

 

Türk Dili ile İlgili Çalışmaları

 

 24-31 Ağustos 1936 tarihleri arasında toplanan Üçüncü Türk Dil Kurultayı’nda,  sekreterlik görevini yaptı ve ayrıca bu kurultayda Güneş-Dil Teorisi ve Dil Karşılaştırmaları Komisyonu’nda çalıştı. 1946’da Anadolu Ajansı’nda Fransızca, İngilizce mütercimliği yapmıştı. 1959 yılında Milletlerarası Kadınlar Konseyi üyeliği, Türkiye Kadınlar Konseyi Genel Sekreterliği yaptı.

Fatma Esma Nayman, 7 Aralık 1967’de İstanbul’da vefat etti.

 

KAYNAK: Seçilme Hakkının Yıl Dönümünde TBMM’ye Seçilen İlk Kadın Milletvekilleri (onedio.com, 8 Mart 2015), Fatma Esma Nayman'ın Adı Yaşatılsın (haberler.com, milliyet.com.tr, 8 Şubat 2015), Fatma Esma Nayman (beyaztarih.com, 04.08.2020), Tbmm'deki İlk Kadın Milletvekillerinden Esma Nayman (dergipark.org.tr, 04.08.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör