Fatma Nur Gerçel

Genel Başkan Yardımcısı, STK Yöneticisi, Avukat, Hukukçu

Doğum
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Diğer İsimler
Fatma Nur Gerçel Özeren

Hukukçu, Avukat, STK Yöneticisi, ÇYDD Başkan Yardımcısı. Tam adı Fatma Nur Gerçel Özeren. İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

1994 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne üye oldu ve Dernek Hukuk Komisyonuna katıldı. 1996 yılında ÇYDD merkez yönetim kuruluna seçildi ve Türkan SAYLAN genel başkanlığında 1998 yılından itibaren altı dönem ÇYDD genel yazmanlığı, Aysel ÇELİKEL genel başkanlığında üç dönem de ÇYDD genel saymanlığı yaptı.

Derneği İstanbul İli İnsan Hakları Komisyonu’nda temsil etti. Bu süreç içinde avukatlık mesleği dışında hukukun taban çalışmaları olarak kabul ettiği CMUK avukatlığı  yaptı  ve İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nde çalıştı.

Av. Fatma Nur Gerçel, hukukçu arkadaşlarla Türkan SAYLAN’ın kurucu başkanı olduğu Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı’nın kuruluşunda görev aldı. Halen Vakıf Başkanlığını yürütmekte ve ÇYDD Sarıyer Şubesi’nde üyeliği devam etmekte.

Av. Fatma Nur Gerçel, Genel Sekreterlik döneminde çeşitli sivil toplum kuruluşları, kamu  kurumlarında  derneği temsil etti, dernekler mevzuatı çalışmalarına katıldı.

Dernek tüzüğünün köklü değişmesinde ve derneğin şubelerle tüzüğe uygun olarak yapılaşması çalışmalarında bulundu. Çeşitli yardım kampanyalarının hukuki zeminin hazırlanması çalışmalarını yürüttü.

Saymanlık döneminde Seyhan İSFENDİYAR ile birlikte dernek iktisadi işletmelerinin yeniden yapılaşma, saymanlık yönetmeliği gibi çalışmalarda bulundu.

2009 yılında Dernek ve Şube yöneticilerine yapılan operasyonda dernek genel sekreteri olması nedeniyle gözaltına alındı ve Ergenekon terör örgütü üyesi sanığı sıfatıyla yargılandı.

Mesleği dışında sanatın çeşitli dallarında ilgilenmekte, resim çalışmaları yapmakta. Aynı mesleği paylaştığı bir kızı var. İyi derece Fransızca bilir.

KAYNAKÇA: Devlet 'kumpas'ı unuttu – Cumhuriyet (cumhuriyet.com.tr, 4 Mart 2015), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde... - ÇYDD (facebook.com, 30 Mayıs 2019), Avukat Fatma Nur Gerçel Hukuk Bürosu (avukatix.com, 5 Temmuz 2020),Av. Fatma Nur Gerçel (cydd.org.tr, 02.08.2020),  Gerçel & Özeren Hukuk Bürosu (ozeren.av.tr, 02.08.2020), Fatma Nur Gerçel Özeren - Avukat Rehberi (turkiyeavukatlari.com, 02.08.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör