Galip Demirel

Kamu Yöneticisi, Müsteşar, Milletvekili, Vali, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
25 Ağustos, 2015
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Kamu Yöneticisi, Vali, Müsteşar, Siyaset ve Devlet Adamı, (D. 1931, Malatya – Ö. 25 Ağustos 2015, Ankara). Baba adı Mecit, anne adı Hatice. Milletvekilliği ve Bakanlık yapmış Güldal Akşit’in babasıdır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. İngilizce biliyor.

Doğanşehir, Pütürge, Akdağmadeni, Arsin, Gürün, Tuzluca ve Hozat Kaymakamı, Mülkiye Müfettişi ve İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı, Urfa ve Zonguldak Valisi, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı.  

Galip Demirel, 29.11.1987 genel seçimlerinde ANAP’tan XVIII. Dönem Malatya Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı ve eş zamanlı olarak Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürdü. Ülker Grubu İstişare Kurulu üyesi olan Galip Demirel, Türkiye Parlamenterler Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Yönetim Kurulu 2. Başkanlığı ve Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği görevlerini de yürütmekteydi.

25 Ağustos 2015 günü Ankara’da, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesinde vefat etti. Cebeci Asri Mezarlıkta toprağa verildi. Evli, 58. Hükümet'te Turizm Bakanı ve 59. Hükümet'te Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yürüten Güldal Akşit'in ve Savunma Sanayii Müsteşar yardımcısı Serdar Demirel'in babasıdır.

Adı Malatya’da bir ortaokula verilmiştir: Galip Demirel Orta Okulu.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Eski milletvekili Galip Demirel vefat etti (hurriyet.com.tr, 25 Ağu 2015), Galip Demirel - Malatya Ansiklopedisi (hedik.org, 30.07.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör