Mehmet Boynukalın

İmam-Hatip, İlahiyat Profesörü, Araştırmacı Yazar, Din Adamı, Akademisyen

Doğum
Eğitim
el-Ezher Üniversitesi
Diğer İsimler
Ayasofya Camii Baş İmamı

Akademisyen, İlahiyatçı, İslam Hukuku Profesörü. Ayasofya Camii Baş İmam Hatibi, Kurra Hafız, Araştırmacı Yazar.

24 Temmuz 2020 günü kılınan Cuma namazı ile yeniden ibadete açılan Ayasofya Camiine Diyanet İşleri Başkanlığınca baş imam olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.

1971 yılında İstanbul'da doğan Boynukalın, 1992'de el-Ezher Üniversitesi'nden mezun oldu. 1995'te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezini tamamladı. "Fıkıh Usulünde Yenilenme İhtiyacı ve Ortaya Çıkardığı Tartışmalar" başlıklı teziyle 1999'da İslam hukuku doktoru oldu. 2000-2001 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen tefsir projesinde uzman olarak çalıştı.

Bu sırada İmam Maturidi'nin meşhur tefsiri "Te'vilatu'l-Kuran" adlı eserin ilmi neşir projesinde yer alan Boynukalın, 2001-2006 yılları arasında İngiltere'de bilimsel araştırmalarını sürdürdü.

Prof. Dr. Boynukalın, 2006-2011 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) İslam hukuku dalında araştırma uzmanı ve İslam ansiklopedisi ilim heyeti üyesi olarak görev yaptı. 2011'de İslam hukuku doçenti olan ve 2018'de de profesör unvanı alan Boynukalın'ın, Hanefi Mezhebi'nin kurucu imamlarından İmam Muhammed eş-Şeybani'ye ait, mezhebin temel eseri el-Asl'ın ilmi neşrini gerçekleştirmesinin yanı sıra telif ettiği çok sayıda Türkçe ve Arapça kitap, makale ve ansiklopedi maddesi bulunuyor.

Arapça ve İngilizce bilen Prof. Dr. Mehmet Boynukalın hıfzını ve kıraat ilmi tahsilini Dülgerzade Camisi İmam Hatibi Merhum Rizeli Kurra Hafız İbrahim Gündoğar Hocaefendi'de tamamladı.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, evli ve dört çocuk babasıdır.

 

ESERLERİ:

 

Telif:  Fıkıh Usulü Alimleri ve Eserleri (III-XIII. Hicri Yüzyıl) (2017)

Çeviri: El-Camiu's-Sağır(el-İmam Muhammed b. Hasan eş-Şeybani’den, 2009)

 

KAYNAK: Ayasofya Camii'nde görevlendirilen imam ve müezzinler hem ülke hem dünya açısından tarihi bir sorumluluğu üstlendi (tgrthaber.com.tr, 24.07.2020), Prof. Dr. Mehmet Boynukalın kitapları (kitapyurdu.com, 24.07.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör