Alpcan Çelik

Müezzin, Din Adamı

Doğum
Eğitim
Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi

Din Adamı, Ayasofya Camii Müezzini. 1993 İstanbul doğumlu Alpcan Çelik de ilkokul ve ortaokul yıllarında mahallesindeki cami imamının sesinin güzelliğini fark etmesi üzerine Kur'an-ı Kerim derslerine başladı. İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi'nden 2012'de mezun olan, hafızlık, talim ve tevcit dersleri alan Çelik, Kısa sürede Kuran-ı Kerim'in tamamını ezberleyerek Hafızlık belgesini aldı. Hafız Çelik, kıraat derslerini İstanbul Bahçelievler'de bulunan Hafız Ali Camii Kuran Kursunda aldı, hocası ise hafız Selman Okumuş'tu. 2014'te Hırvatistan'da düzenlenen Uluslararası Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması'nda birincilik elde etti.

Edirne'deki Selimiye Camisi ve ardından Emirgan Hamid-i Evvel Camisi'nde imam hatiplik yapan Çelik, aynı zamanda İlahiyat Fakültesinde öğrenimini sürdürüyor.

24 Temmuz 2020 Cuma günü kılınan namazı ile yeniden ibadete açılan Ayasofya Camiine Diyanet İşleri Başkanlığınca Mehmet Hadi Duran, İbrahim Çoban, Şükrü Asıleren, Alpcan Çelik ve Rıdvan Akbaş ise müezzin olarak atandılar.

KAYNAK: Ayasofya Camii'nde görevlendirilen imam ve müezzinler hem ülke hem dünya açısından tarihi bir sorumluluğu üstlendi (tgrthaber.com.tr, 24.07.2020), Ayasofya'nın en genç müezzini: Alpcan Çelik kimdir? (23 Temmuz 2020).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör