Faysal Sarıyıldız

Makina Mühendisi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
10 Nisan, 1975
Eğitim
Dicle Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ve Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü
Burç

Makina Mühendisi; Siyasetçi, XXIV., XXV. ve XXVI. Dönem Şırnak Milletvekili. 10 Nisan 1975'te Cizre'de doğdu. Baba adı Selim, anne adı Afiye'dir. Dicle Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ve Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünü 2001 yılında tamamladı. Daha sonra 9 yıl serbest makine mühendisi ve müşaviri olarak çalıştı. Ayrıca Araç Muayene İstasyon Bölge Müdürlüğünde müdürlük görevinde bulundu. Ülkede Gündem, Özgür Bakış ve Azadiye Welat gazetelerinde muhabir olarak görev yaptı.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Cizre'de Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi. Aynı yıl “KCK” adı altında yapılan siyasi soykırım operasyonları kapsamında gözaltına alındı ve tutuklandı. Yaklaşık 5 yıl cezaevinde kaldı.

Faysal Sarıyıldız, 22 Temmuz 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde “Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu”ndan 24. Dönemde Şırnak Milletvekili seçildi ve Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı.

Daha sonra 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde de Halkların Demokratik Partisi’nden XXV. ve XXVI. Dönem Şırnak Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.

27 Temmuz 2017 günü TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucu HDP Van milletvekili Tuğba Hezer ve Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliği düşürüldü.

Orta düzeyde İngilizce bilen Sarıyıldız, bekârdır.

KAYNAK: Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız’ın vekilliği düşürüldü (sozcu.com.tr, 27 Temmuz 2017), TBMM Albümü 25. Dönem (tbmm.gov.tr, 18.11.2019), 26. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör