Tahsin Cahit Çubukçu

Gazeteci, Siyasetçi, Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
-

Gazeteci, şair ve yazar, siyaset adamı (D. 1901, Diyarbakır – Ö. 1962). Şaban Bey ile Süheyla Hanım’ın oğludur. Ortaöğrenimini tamamlayarak gazeteciliğe başladı. 1937 yılında kurduğu Diyarbakır gazetesinin sahipliği ile başyazarlığını yaptı. Yazıları ve şiirleri ayrıca Diyarbakır Halkevi’nin yayımladığı Karacadağ dergisinde yer aldı. 1933 tarihine kadar Halkevi Başkanlığı görevinde bulundu.

Çubukçu, 26 Mart 1939 tarihinde VI. Dönem Diyarbakır Milletvekili seçildi ve bu görevi 15 Mart 1943 tarihine kadar sürdü. Bu dönemde Fevkalâde Birinci ve Fevkalâde İkinci toplantı yıllarında Gümrük ve İnhisarlar (Tekel) Encümeninde (Komisyonunda) üye ve yazman olarak; üçüncü ve dördüncü toplantı yıllarında ise Nâfıa (Bayındırlık) Komisyonunda üye olarak görev aldı. İkinci kez, 1 Kasım 1957 tarihinde XI. Dönem i,çin Demokrat Parti (DP)’den yine Diyarbakır Milletvekili seçildi.

27 Mayıs 1960 tarihinde Ordu’nun yönetime el koyması üzerine, Anayasa’yı ihlâl suçundan tutuklanarak öteki DP milletvekilleri ile birlikte Yassıada’da gözetim altına alındı.  Yüce Adalet Divanı’nda yargılanarak aklanmasına karar verildi ve serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan sonra Diyarbakır’a döndü. Makale ve şiirleri dışında, İtalyancadan öyküler çevirmiş ve bunları Diyarbakır gazetesinde yayımlamıştı. Diyarbekir’e Bir Bakış (1936) adlı bir kitabı vardır. İlginç bir rastlantı olarak 27 Mayıs 1960 tarihinde evlenmişti.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 2, 1997), İhsan Işık / TEKAA (2006) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör