Vakıf Sultanlı

Yazar, Şair

Doğum
26 Mart, 1965
Eğitim
Bakü Devlet Üniversitesi Felsefe Bölümü
Burç

Şair ve yazar. 26 Mart 1965, Şahseven köyü / Kürdemir / Azerbaycan doğumlu. Ortaöğrenimini 1974 yılında, Köhnebazar (Eskipazar) köyünde tamamlayarak, iki yıl Kürdemir Şehir Elektrik Şebekesi’nde çalıştı. 1981’de Bakü Devlet Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Fakülteyi bitirince doktorasını tamamlamak için aynı bölümde kalarak, 1984 yılında “Azerbaycan Tiyatrosunda Karakter Problemi” konulu doktorasını tamamlayıp öğretim üyeliğine atandı. 1997 yılında “M. Emin Resulzade’nin Hayatı ve Edebi Faaliyeti” konulu tezini tamamlayarak profesör unvanı aldı.

Vakıf Sultanlı, sosyal faaliyetlerle meşgul olarak, 1995-99 arasında Amerika’nın Özgürlük ve Özgür Avrupa dernekleri muhabir üyeliğine seçildi. 1995 yılından itibaren Polonya’da çıkan Hudaferin ve Araz dergilerinin başyazarlığını, Türkiye’de basılan Turnalar dergisinin Azerbaycan temsilciliğini yaptı.

Edebiyat çalışmalarına erken yaşlarda başlamıştı. İlk hikâyeleri öğrencilik yıllarında basıldı. Şiir, hikâye ve roman gibi çeşitli türlerde onlarca eserlerin yazarıdır. Sanatsal yaratıcılık ve estetik teorisi konularıyla meşgul olmuş, dört monografi kaleme almıştır. Türkiye, Rusya ve Avrupa ülkelerinde çok sayıda eseri basılmış; Türkiye, Ukrayna, Polonya ve İngiltere’de düzenlenen uluslararası toplantılara katılarak Azerbaycan edebiyatı konularında tebliğler sunmuştur.

Vakıf Sultanlı’ın Batı edebiyatından çeviri çalışmalarının yanı sıra Reşat Nuri Güntekin’den Değirmen, Feyyaz Sağlam’dan Rubailer de yer alıyor. Kendi eserleri de çeşitli dünya dillerine çevrilmiştir. Azerbaycan Yazarlar Birliğinin M. Zerrabi Ödülü ile KIBATEK Uluslararası Türk Diline Hizmet Ödülüne layık görülmüştür. KIBATEK üyesidir.

ESERLERİ:

ŞİİR: Ölüm Uykusu (2002).

ANLATI: Sönmüş Yıldızlar (1988), İnsan Denizi (1992), Kul Bazarı (1999), Ölüm Yokuşu (2002), Ölüm Rüyası (öyküler, 2006)

ARAŞTIRMA-MONOGRAFİ: M. Emin Resulzade’nin Edebi Dünyası (1999), Ağır Yolun Yolcusu (1996), Azadlığın Ütüğleri (1997), Azerbaycan Göçmen Edebiyatı (1998), Edebi Nazari Ülüstrasiyalar (2000).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör