Öztürk Yılmaz

Müsteşar, Milletvekili, Diplomat, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
19 Eylül, 1970
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
Burç

Bürokrat, Diplomat, Müsteşar, Siyasetçi, XXVI. ve XXVII. Dönem Ardahan Milletvekili. 19 Eylül 1970, Ardahan doğumlu. Baba adı Şerafettin, anne adı Anahanım. Ardahan Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi.

1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığında sırasıyla Balkanlar, AGİT, Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkasya daireleri ile Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığında Daire Başkanı olarak görev yaptı. Yurt dışında, T.C. Bişkek Büyükelçiliği, T.C. Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliğinde Müsteşar olarak görev yaptı. T.C. Musul Başkonsolosluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tacikistan Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

CHP Kurultayında PM Üyeliğine seçildi ve akabinde Dış ilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. AB’nin Kalkınma ve Entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) yüksek lisans yaptı. İngilizce tez konusunda AB’nin Kosova ve KKTC’ye dönük farklı yaklaşımını değerlendirdi. Ayrıca Sıla Üniversitesi Rusça Bölümü sertifikalıdır.

Öztürk Yılmaz, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden XXVI. ve XXVII. Dönem Ardahan Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Komisyonu Üyesidir. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Rusça bilen Yılmaz, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAYNAK: Öztürk Yılmaz kimdir? (hurriyet.com.tr, 20 Kasım 2018), Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç sonrası açıklama (cnnturk.com, 20 Kasım 2018), 27. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020), Öztürk Yılmaz kimdir? (chp.org.tr, 24.04.2020), Öztürk Yılmaz Kimdir (timeturk.com, 24.04.2020), Öztürk YILMAZ – TBMM (tbmm.gov.tr, 24.04.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör