Zeki Dilek

Radyocu, Araştırmacı Yazar, STK Yöneticisi, Gazeteci

Doğum
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü

Araştırmacı yazar, gazeteci, radyo programcısı, STK yöneticisi. 1970 yılında Diyarbakır’ın Dicle Mahallesinde doğdu. İlkokulu mahallemde bulunan Şair Tarancı İlkokulunda okudu. Ortaokul ve liseyi dışarıdan okuyarak bitirdi. Halen, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisidir.

Zeki Dilek, 1981 yılında Vakıflar İş Hanında esnaf olan dayısı Hacı Tahsin Dere’nin yanında işe başladı. 1990 yılında askere gittiği güne kadar yanında çalışmaya devam etti.

1987 seçimlerinden 2000’li yıllara kadar Refah Partisinin gençlik teşkilatlanması işlevindeki Diyarbakır Milli Gençlik Vakfında gönüllü olarak hizmet etti.

Diyarbakır Nur Radyo’da ve daha sonrada Milli Gençlik Vakfı tarafından kurulan Genç Radyo’da Reklam Müdürlüğü ve Radyo sunuculuğu yaptı. Akit ve Milli Gazete İl Koordinatörü ve Temsilci Yardımcısı oldu.

1997 yılında Akyıl Tekstil Kompleksinde değişik görevlerde bulundu.

1998 yılında Tapu ve Kadastro Diyarbakır 7. Bölge Müdürlüğünün açtığı sınavı kazanarak Engelli Memur olarak göreve başladı. 2005-2007 yıllarında Şırnak Silopi’de ve 2007-2009 yılları arasında da Isparta Eğirdir Tapu Sicil Müdürlüğünde görev yaptı. Asıl kadrosu Eğirdir Tapu Müdürlüğünde iken, Sütçüler İlçe Tapu’da 8 ay civarında Müdür Vekili olarak görev yaptı. 2009 yılında Diyarbakır Sur Tapu’ya tayin isteğinde bulundu ve Mart 2010’da Sur ilçe Tapu Müdürlüğünden emekli oldu.

2002 yılında “Lice” adlı araştırma - incelemeye dayalı kitabı yayımlandı. Bu kitabı halen Lice ilçesi için kaynak eser kabul edilmiş olup, birçok eserde atıf yapılarak faydalanılmıştır.

2002 – 2005 yılları arasında www.licem.net adlı internet sitesini kurup Genel Yayın Yönetmenliğini yürüttü.

2010 ile 2014 yılları arasında Depa Dere Gıda Şirketinde Ön Muhasebe ve İdari Sorumlu olarak görev yaptı.

2014 ile 2017 yılları arasında ve Şubat 2020 tarihinden itibaren İHH İnsani Yardım Diyarbakır İl Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

2014 ile 2016 yılları arasında “Dem Kırtasiye” adlı işyerini kurup işletti. 2016 Temmuz ayından bu yana Özel BİLFEN/BİLNET Okullarında Satın Alma Müdürü ve Yardımcı Hizmetlerden sorumlu Müdür olarak görev yapıyor. 

Zeki Dilek, ayrıca, Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Diyarbakır / Kayapınar Temsilciliğini yürütüyor.

Evlidir. Elif Nur, Muhammed Furkan ve Ayşe Melek adlarında 3 evlat babasıdır.

KAYNAK: Bilgi teyidi (16.05.2020).

NURETTİN DİLEK ÇOK ŞEY YAPTI

Diyarbakır'ın Fiskaya semtinde 1970 yılında doğup 22 yaşına (1992 yılı) kadar da orada büyüdüm. Üniversite köprüsü için evimiz istimlak edilip yıkılınca ayrılmak zorunda kaldık.

1984 yılına kadar Fiskaya yaz aylarında toz ve kış aylarında da hep çamur içindeydi.

1984 yılında yapılan yerel seçimlerde Diyarbakır Belediye Başkanı ANAVATAN Partisinden Nureddin DİLEK oldu.

Bir gün bir baktık ki Fiskayasında Cadde ve Sokak aralarındaki toprağın üzerine beton dökülüyor. Çok dik olan sokaklarda da betonlardan merdivenler yapılmış ve halkın yaşamı sadece bir beton ile bile oldukça rahatlamıştı.

Bu betonlar sayesinde Annelerimizin temizlemekten adeta imanlarının gevrediği o tozlu/çamurlu sokaklar ve caddeler artık daha rahat, daha güzel temizlenebilecekti.

Diyarbakır'ın Altyapı çalışmaları da yine facia denebilecek boyutlardaydı. Şehrimizin gelişen ve büyüyen ihtiyaçlarına karşın altyapı çok kötü idi.

İktidardaki partinin Belediye Başkanı olmasının da verdiği bir özgüvenle Nureddin DİLEK şehrimizin o altyapısı içinde güzel çalışmalar yaptı.

1987 yılına kadar Belediye Başkanı olarak bana göre güzel çalışmalar yürüttü.

1987 yılında Belediye Başkanlığını bırakıp Milletvekilliği için aday olması bana göre bir hata idi. Bence başarılı bir başkan olarak bir kaç seçim daha Başkanlığı yürütmeli ve Diyarbakır'a çok daha fazla hizmet etmeliydi. Merkezi Hükümetle olan sıcak diyaloğu hizmetin Diyarbakır’a aktarılmasında çok etkili olabilirdi. Ankara, Kayseri, Konya, Isparta gibi şehirlerdeki başarılı altyapı ve Kent hizmetlerinin gelişmişliğine baktığınızda birkaç dönem AYNI BAŞARILI isimlerin başkanlık yapmasının önemini daha iyi anlarsınız.

Şehrini artık iyice tanıyan ve sorunlarına çok daha fazla hakim olanların yönettiği Belediyeler halkına çok daha güzel hizmetler yapabilmektedir. Elbetteki iyi hizmet etmeyenlerinde değiştirilmesi gerekir. Ben başarılı hizmetler yürüten Başkanlar için bunu söylüyorum.

Belediye Başkanlığı görevini sürdürürken aynı zamanda Diyarbakırspor’un Başkanlığını da üstlenen Nurettin DİLEK, 1985-86 sezonunda Diyarbakırspor'u şampiyon yaparak Süper Lige çıkarıp, Diyarbakırspor’a altyapı anlamında da tesisler kazandırdı.

1987 ve 1999 yıllarında yapılan Milletvekili seçimlerinde ANAP’tan 2 kez Diyarbakır milletvekili seçildi.

Bugün Nurettin DİLEK’in vefat haberini aldığımda bendeki oluşan duygular bunlardı. Fiskaya gibi bir varoşta yaşayan benim gibiler açısından Nurettin DİLEK bu memlekete ÇOK ŞEY YAPTI.

Allah amellerine göre mükafatını versin inşallah…

NOT : Nurettin DİLEK ile aynı soyadına sahibiz ancak akraba falan değiliz. Sadece soyadı benzerliğimiz var.

KAYNAK: Zeki Dilek (Facebook paylaşımı, 16.04.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör