Koray Çalışkan

Araştırmacı Yazar, Akademisyen

Doğum
30 Haziran, 1972
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
Burç

Akademisyen ve yazar. 30 Haziran 1972 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne başlayıp 1995 yılında mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1997-1999 yılları arasında New York Üniversitesinde ABD Siyaset Bilimi dalında ikinci yüksek lisansını yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde doçenttir. Politik iktisat, siyasi parti organizasyonu ve Ortadoğu siyaseti üzerine araştırmalar yapan Çalışkan'ın doktora tezi Kuzey Amerika Ortadoğu Çalışmaları Birliği tarafından En İyi Sosyal Bilim Tezi seçildi. New York Üniversitesi'nden üstün başarıyla aldığı doktora derecesinden sonra yazdığı ve Princeton Üniversitesi Yayınları'nın bastığı, küresel emtia piyasaları üzerine olan bir kitabı bulunan Çalışkan, Boğaziçi Üniversitesi'nden Eğitimde Üstün Başarı ödülünü kazanmıştı. Radikal ve BirGün gazetelerinde köşe yazarlığı, Habertürk ve +1TV'de program sunuculuğu yapan Çalışkan, bir çok filmin yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yapmıştır.

Koray Çalışkan, 10 Temmuz 2017 sabahı Boğaziçi ve İstanbul Medeniyet Üniversitelerine düzenlenen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 20 profesörün de aralarında bulunduğu 72 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Koray Çalışkan, 14 temmuz 2017 günü adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hakim kararıyla Koray Çalışkan'a elektronik kelepçe takılacak ve ikamet adresi dışına çıkamayacak.      

Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doçenttir. Politik iktisat, siyasi rejimler, siyasi partiler ve Ortadoğu siyaseti üzerine araştırmalar yapan Çalışkan’ın doktora tezi Kuzey Amerika Ortadoğu Çalışmaları Birliği tarafından En İyi Sosyal Bilim Tezi seçilmiştir. New York Üniversitesi’nden üstün başarıyla aldığı doktora derecesinden sonra yazdığı ve Princeton Üniversitesi Yayınları’nın bastığı, küresel emtia piyasaları üzerine olan bir kitabı bulunan Çalışkan, Boğaziçi Üniversitesi’nden Eğitimde Üstün Başarı ödülünü almıştır.

ESERLERİ:

Market Threads: How Farmers and Traders Create a Global Commodity (Princeton: Princeton University Press, 2010), Whither Turkey: Politics and Society and Historical Perspective (2018’de çıkacak).       

KAYNAKÇA: Koray Çalışkan kimdir, kaç yaşında, ne iş yapıyor, neden gözaltına alındı? (sozcu.com.tr, 10.07.2017), Biyografi (koraycaliskan.net, 14.07.2017), Koray Çalışkan ev hapsiyle serbest bırakıldı (hurriyet.com.tr, 14.07.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör