Vahap Okay

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm
20 Mart, 2006
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü

Eğitimci, yazar (D. 1911, Altunhisar / Niğde – Ö. 20 Mart 2006). İlköğrenimini Bor Numune İlkokulunda, ortaöğrenimini Adana Öğretmen Okulunda (1933) tamamladı. Van ve Konya’da öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 1944’te öğretmenlikten ayrılarak Sümerbank İzmir Alım-Satım Müessesesinde Muhaberat Şefi olarak çalışmaya başladı. 1934’te vatanî görevini yaptıktan sonra da birkaç kez askere alındı. Atatürk’ün muhafız alay komutanı Orgeneral İsmail Hakkı Tekçe’nin yanında üsteğmen olarak görev yaptı. 1947 yılında İstanbul Mahmutpaşa’da ticaretle uğraşırken İstanbul Özel Gazetecilik Okulunu (1950), İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. Kolay İlan gazetesini yayımladı (1953). Aynı yıl Hakkı Tarık Us yönetimindeki Türk Basın Birliği Denetim Kuruluna seçildi. Okay Yayınevi ile Okay Kağıt Ticareti ve Saffet Matbaasını kurdu (1957). 1968’den itibaren Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği saymanlığı ve Genel Sekreterliğini, sonra da başkanlığını yaptı. Vahap Okay’ın yazıları eşitli gazete ve dergilerde yayımlandı.

ESERLERİ (Folklor):

Modern Propaganda, Kör Kızın Aynası, Anadolu Konuşuyor (2 cilt), Ne Dediler, Sancılı Çağ, Ben Feleği Nasıl Yendim Vassıossun (Varsınolsun).

KAYNAK: İsmail Özmel / Dünden Bugüne Niğde’li Şair ve Yazarlar (1990), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör